اوقات فراغت ، فرصت طلایی

اوقات فراغتاوقات فراغت

اوقات فراغت یعنی چه؟

اوقات فراغت یعنی وقت آزادی که هر فرد در اختیار دارد و در این زمان می تواند آزادانه دست به کارهایی بزند که دوست دارد.

با توجه به آزادی عملی که افراد در انجام کارها در اوقات فراغت در اختیار دارند، کمتر پیش می آید که کسی برای این اوقات برنامه ریزی کند.

اوقات فراغت علاوه بر اهمیت فراوانی که در یادگیری مهارت های اجتماعی دارد معمولا کمتر مورد توجه خانواده و مسئولین قرار گرفته شده است .

براساس تحقیقات انجام شده ، اوقات فراغت می تواند تاثیر بسزایی در زندگی انسان داشته باشد و مسیر زندگی را تغییر دهد. به دلیل اینکه ایام فراغت زمانی است که فرد به دلخواه خود در آن به فعالیت می پردازد وعلایق خود را دنبال می کند، همین آزادی عمل در انتخاب زمینه مناسبی برای رشد استعدادهای نهفته هر شخص را فراهم می آورد و تاثیر زیادی در آینده او خواهد گذاشت .

پس با توجه به اهمیت زیادی که اوفات فراغت دارد ، غنی سازی اوقات فراغت باید یکی از برنامه های هدفمند آموزش و پرورش باشد. آموزش وپرورش باتوجه به امکانات وفضای تربیتی مناسبی که در اختیار دارد می تواند اوقات فراغت همراه با فضای آموزشی بهتری را در اختیار دانش آموزان قرار دهد وآنان را در استفاده هر چه صحیح تر از این زمانهای طلایی یاری کند .

خانواده نیز نقش بسزایی در جهت دهی واستفاده صحیح از این اوقات در زندگی فرزندان خود دارد . پس نباید در استفاده از این اوقات بی توجه باشد .

بااین اوصاف اوقات فراغت دانش آموزان باید برنامه ریزی شود تا دانش آموزان ازاین فرصت های طلایی که در اختیار دارند ، در زمینه علایق وخواسته های دلخواه خود که باعث رشد وشکوفایی استعدادهای ذاتی آنان است درست استفاده کنند واین زمانهای ارزشمند را از دست ندهند .

اگر اوقات فراغت دانش آموزان کنترل وبرنامه ریزی شود می توان از انحرافات اجتماعی واخلاقی نیز جلوگیری کرد . برنامه ریزی اوقات فراغت می تواند گام اساسی برای رشد خلاقیت وشکوفایی قشر جوان وفعال جامعه ، آینده سازان کشورمان باشد .

عدم استفاده صحیح از اوقات فراغت می تواند منچر به آسیب های جبران ناپذیر در زندگی و آینده دانش آموزان به همراه داشته باشد .

 برای پیش گیری از آسیب های اجتماعی حضور والدین وشناخت نیازها واستعدادهای فرزندان خود و استفاده صحصح از زمان هایی که در اختیار دارند می تواند کمک زیادی به دانش آموز در جهت رشد وشکوفایی استعداد وهمچنین استفاده بهینه در این زمینه داشته باشد .

ایام فراغت بستر مهمی برای رشد و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان است ، باتوجه به آزادی عملی که در این زمان در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد ،  این زمان بسیاری از نوع آوری ها وابتکارات  صورت می گیرد .

در نتیجه استفاده درست از زمان های فراغت می تواند جامعه را به سوی سازندگی اخلاقی وشکوفایی اقتصادی هدایت کند وزمینه رابرای کار آفرینی مهیاکرده ودرجامعه از انحرافات اخلاقی تا حدودی جلوگیری کند.

و بی توجهی در این زمینه و از دست دادن این زمانهای ارزشمند پیامدهای اجتماعی زیادی را به همراه خواهد داشت . پس خانواده ومسئولین باید به این زمانهای طلایی توجه بیشتری نشان دهند .

درپناه ایزد ممنان موفق باشید.

گروه آموزشی سیمینه 

 

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × دو =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی