برنامه ریزی تحصیلی و اهمیت آن

تحصیل مهم ترین بخش زندگی هر فرد در جامعه را تشکیل می دهد . هر فرد برای اینکه بتواند از نظر تحصیلات در جامعه فرد مطرحی باشد ، هیجده سال از عمر خود را صرف تحصیل در مدارس و دانشگاه ها میکند . این زمان ، زمان کمی نیست پس باید حتما برای انجام این فعالیت مهم برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم . هیچ امری بدونه برنامه ریزی کامل نخواهد بود ، بویژه مسائل تحصیلی که مدت زمان نیز در آن حائض اهمیت است . پس بهتر است که برنامه ریزی تحصیلی مناسبی داشته باشیم.

برنامه ریزی تحصیلی

برنامه ریزی و مدیریت زمانی در سالهای تحصیلی میتواند تضمینی برای آینده شغلی باشد . پس لازم است که ما این برنامه ریزی را از سالهای ابتدایی تحصیلی در زندگی قرار دهیم تا با گذشت زمان و سال های بالای تحصیلی پیش روی با برنامه ریزی یک امر کاملا طبیعی و آسان به نظر بیاید . مسلما مطالعه دروس براساس برنامه ریزی ومدیریت زمانی اصولی مارا دراین امر موفق تر خواهد کرد .

– اهمیت برنامه ریزی

برنامه ریزی به زمانی که برای درس خواندن ومطالعه صرف میکنیم نظم می بخشد .

– فایده برنامه ریزی

برنامه ریزی زندگی مارا هدفمند کرده و کمک می کند هدفمان را مشخص  ، ودر مسیر اهدافمان حرکت کنیم .

– برنامه ریزی مارا از سردرگمی رهایی می بخشد

وقتی برنامه ریزی منظم ومشخصی داشته باشیم تکلیفمان با خودمان وکاری که قراراست انجام دهیم روشن  است .

– از اتلاف وقت جلوگیری میکند

زمان در درس ومسائل تحصیلی دارای اهمیت فروانی است . برنامه ریزی می تواند به افراد کمک کند که استفاده بهتر و به صرفه تری از زمانی که در احتیار دارند داشته باشند . زمان در مسائل تحصیلی مخصوصا وقتی امتحانات نزدیک است یا برای کنکور از اهیت بیشتری برخوردار می شود .

زمان و مدیریت زمانی یکی از مهمترین عناصر برای موفقیت در امتحانات است.

– از اتلاف انرژی جلوگیری میکند

داشتن یک برنامه دقیق واصولی کمک خواهد کرد که توانایی وپویایی ذهنمان صرف امور مهم ونکات اصلی کنیم . واز آشفتگی ذهنی ، خستگی واتلاف انرژی ذهن برای انتخاب موارد متعدد پیش روجلوگیری میکند .

اصول برنامه ریزی تحصیلی

1- مشخص کردن هدف

مشخص کردن اهداف در تمامی برنامه ریزی ها ، اصل مهم واساسی به شمار می آید . اهداف بلند مدت وکوتاه مدت خودتان را مشخص کنید.

کوتاه مدت مثل خواندن یکی از دروس در هفته پیش رو

بلند مدت مثل شرکت در کنکور سراسری

2- زمان بندی اهداف

برای اهدافی که دارید زمان پایانی در نظر بگیرید .

3- تناسب میان دروس را رعایت کنید

ساعت مطالعه دروسی که تقریبا شبیه به هم هستند را کنار هم قرار ندهید .سعی کنید درسی متفاوت را بین این دروس مطالعه کنید تا خسته ودل زده نشوید .مطالعه چند ساعت دروسی که از نظر فرمول وتجزیه مثل هم هستند شمارا خسته وبازده یادگیری شما را کم خواهد کرد .

4- در مطالعه درسی تنوع ایجاد کنید

مثلا برای یک هفته زمانی که صرف مطالعه میکنید دوسه کتاب در نظر بگیرید واز مطالعه یک کتاب برای مدت زمان طولانی بپرهیزید. بهتر است به جای مطالعه یک درسی از مطالعه چند درسی استفاده کنید ، تاهم از خستگی ذهن جلوگیری کند وهم بازدهی یادگیری شما افزایش یابد .

5- استراحت را در برنامه خود قرار دهید

استراحت کافی وبه موقع درر بازه یادگیری شما بسیار موثر خواهد بود .هرقدر هم شما در خواندن مطالب توانمد باشید ذهنتان بعد از مطالعه یک ساعت ، نیاز به استراحت کوتاهی برای تجدید قوا خواهد داشت . پس از استراحت کافی و به موقع غافل نشوید.

موفق وپیروز باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *