مدیریت اهداف

Education-(482)

 

 

 

یک کاغذ بردارید و در آن مشخص کنید دقیقاً چه می‌خواهید. اهداف و افکارتان را روی کاغذ بیاورید. هر هدفی که روی کاغذ نیامده باشد فقط یک آرزو و رؤیاست و هیچ انرژی ای پشت آن قرار ندارد.

سعی کنید پنج هدفی را که طی ۱۲ ماه آینده می‌خواهید به آن دست پیدا کنید را بنویسید.

هدف باید دقیق باشد. مثلاً من پول می‌خواهم، جمله ای است مبهم؛ باید مقدار پولی را که می‌خواهید بدست آورید را نیز کاملاً مشخص کنید. در نظر بگیرید شما یک فقره چک از کسی می گیرید و آن را برای وصول به بانک می برید . در قسمت مبلغ آن نوشته شده هر چه بیشتر و در تاریخ وصول آن نوشته شده هر چه زود تر . آن را به متصدی بانک میدهید کارمند بانک بعد از دیدن این چک مطمئنا فقط با تعجب به شما نگاه خواهد کرد .

یعنی اینکه اگر هدف شما مالی یا هر چیز دیگری است باید مقدار دقیق آن را مشخص کنید در غیر اینصورت تحت هیچ شرایطی شما به هدف مبهم نخواهید رسید .

برای دستیابی به هدف خود زمانی را مشخص کنید. ذهن انسان شیفته ضرب الاجل است تا همه نیروهای خود را فعال کند. اگر برای کاری تاریخ تعیین نکنید قطعاً آن را به تعویق خواهید انداخت.

از تمام کارهایی که فکر می‌کنید برای رسیدن به هدف تان باید انجام دهید فهرستی تهیه کنید و اگر در آینده در این مورد کار جدیدی به ذهن تان رسید آن را به این لیست اضافه کنید.

فهرست را به یک برنامه تبدیل کنید. یعنی لیست کارهایی را که برای رسیدن به هدف تهیه کرده‌اید اولویت بندی کنید و مشخص کنید چه کاری را باید قبل از همه، و چه کاری را باید بعداً انجام دهید.

 با داشتن یک برنامه مکتوب و منظم توانایی شما بیشتر از فردی است که اهداف نامنظم و مبهمی در ذهن خویش دارد.

فوراً کارها را بر اساس برنامه شروع کنید. هرکاری که می‌خواهد باشد؛ فقط شروع کنید. برنامه متوسطی که بسیار خوب اجرا شود بسیار بهتر از برنامه ای عالی است که هرگز شروع نشود.

اجرا و شروع برنامه بسیار مهم است. خود من خیلی ها را می شناسم که میخواهند یک کار جدید شروع کنند و هر روز آن را به تعویق می اندازند .

اینها فقط این جملات مشابه را با خود تکرار میکنند : از شنبه شروع میکنم …. بذار برم مشهد برگردم …. اگه وامم جور بشه … و…

«همه شکوه و افتخارات از جرأت شروع کردن سرچشمه می‌گیرد». «ناشناس»

منبع: www.simineh.com

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *