هدف گذاری (بخش اول)

هدف گذاری

تئوری <لوک> درمورد تعیین اهداف هوشمندانه برای کارمندان

درک تعیین اهداف هوشمندانه در هدف گذاری:

هدفمندی یک روش موثر در ایجاد انگیزه در افراد و نیز در خود ما می باشد. ارزش تعیین هدف به خوبی شناخته خواهد شد که سیستم های کلی مدیریت برخوردار از اصول تعیین اهداف باشند که در آنها گنجانده شده اند. در حقیقت، تئوری تعیین هدف عموماً به عنوان معتبرترین و مفید ترین تئوری های انگیزشی در روانشناسی صنعتی و سازمانی، مدیریت منابع انسانی و رفتار سازمانی محسوب می شود.

اکثر روسا، از مقالات سمیناری و تجاری، یاد گرفته اند اهداف خود را در چهارچوب روش هوشمندانه تعیین و مشخص کنند. ظاهراً فرض این موضوع که با تعیین اهداف در چهارچوب پنج ویژگی خاص بودن ، قابل سنجش، قابل دستیابی، مربوط و وابسته به زمان می توان به اهداف خود برسیم، فرضی طبیعی است.

 

اما آیا این روش واقعاً بهترین روش تعیین هدف می باشد؟

به منظور پاسخ به این سوال، نگاهی به پژوهش دکتر ادوین لوکو  در مورد تعیین هدف و انگیزه در اواخر دهه۱۹۶۰ می اندازیم. در مقاله سال ۱۹۶۰ او می گوید که کارمندان به واسطه داشتن اهداف مشخص و بازخورد مناسب انگیزه مند می شوند.< تئوری لوک >در ادامه می گوید که کار کردن در راستای یک هدف، منبع اصلی انگیزه برای دستیابی حقیقی به آن هدف محسوب می شود که به نوبه خود منجر به بهبود عملکرد فرد می شود.

این اطلاعات ظاهراَ ۴۰ سال پیش، جنبه تحول و دگرگونی نداشته اند. این حاکی از تاثیر و نفوذ این تئوری بر عملکرد حرفه ای و شخصی ما می باشد. در این مقاله نگاهی به آنچه که <تئوری لوک > در مورد تعیین هدف گفته است، می اندازیم و اینکه چگونه می توان تئوری او را در اهداف عملکردی خود به کار گرفت.

 

تئوری تعیین هدف( هدف گذاری):

پژوهش <تئوری لوک > نشان داد که یک رابطه میان میزان سختی و خاص بودن یک هدف و عملکرد افراد در یک حرفه و کار وجود دارد. او به این نتیجه گیری رسید که اهداف خاص و دشوار منجر به عملکرد کاری بهتر می شود تا اینکه اهداف مهم و آسان بتوانند چنین کاری را انجام دهند.

گفتن این جمله به کسی که “تمام تلاش خود را به کار بگیر”، نسبت به  این جمله که” تلاش خود را بکن تا بیش از ۸۰ درصد کار خود را به درستی انجام دهی یا تمرکز خود را بر استفاده از بهترین اوقات خود قرار بده” تاثیرگذاری کمتری دارد. همچنین داشتن هدفی که بسیار ساده و آسان باشد، نمی تواند یک نیروی انگیزشی محسوب شود.

اهداف دشوار نسبت به اهداف ساده انگیزه بیشتری ایجاد می کنند چرا که با انجام آنها، موفقیت بیشتری حاصل می شود. سالها بعد دکتر لوکو مقاله خود را منتشر کرد و پژوهشگر دیگر به نام دکتر گروی ، تاثیر تعیین هدف در محیط کار را مورد مطالعه قرار داد.

نتایج او دقیقاً نتایج پژوهش دکتر لوکو را تایید می کرد و رابطه میان تعیین هدف و عملکرد در محیط کاری شکل گرفت. در کتابی که مشترکا دکتر لوکو و دکتر گروی تدوین کردند، آنها بر نیاز به تعیین اهداف سخت و خاص تاکید کردند و سه ویژگی دیگر هدفمندی موفقیت آمیز را ارائه کردند.

 

۵ اصول هدفمندی:

اهداف برای اینکه بتوانند ایجاد انگیزه کنند می بایستی ویژگی های زیر را داشته باشند:

ادامه در بخش دوم

ترجمه شده توسط سایت سیمینه

www.simineh.com

 

منبع: سایت mindtools

 

 

2 comments

 • طراحی چهره سیاه قلم

  مرداد ۱۳, ۱۳۹۶ از ۹:۰۵ ب٫ظ

  خسته نباشید ممنون به خاطر این
  وبسایت مفید

  پاسخ

 • آموزشگاه

  بهمن ۱۶, ۱۳۹۶ از ۴:۵۰ ق٫ظ

  سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون .مطالب سایت عالیه
  به امید موفقیتهای روز افزون
  خسته نباشید.

  پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + دو =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی