هدف گذاری (بخش دوم)

هدف گذاری

این مقاله در مورد تئوری لوک است که در بخش اول به آن پرداخته شد و اینک ادامه آن را مورد مطالعه شما قرار دادیم.

پنج اصول هدفمندی:

اهداف برای اینکه بتوانند ایجاد انگیزه کنند می بایستی ویژگی های زیر را داشته باشند:

 

 1. شفافیت

 2. چالش پذیری

 3. تعهد

 4. بازخورد

 5. پیچیدگی کاری

 

 1. شفافیت در هدف گذاری:

اهداف مشخص و شفاف قابل سنجش هستند و ابهام ندارند، زمانیکه یک هدف شفاف باشد و یک محدوده زمانی معینی برای اتمام آن وجود داشته باشد، سوء تفاهم کمتری در مورد رفتارهایی که می بایستی مورد پاداش قرار بگیرند، وجود خواهد داشت. شما می دانید که چه چیز مورد انتظار خواهد بود و می توانید از نتایج خاص به عنوان منبع انگیزه استفاده کنید.

زمانی که هدفی مبهم باشد و یا هدف ما تحت عنوان یک دستور العمل کلی بیان شود مانند “ابتکار عمل داشته باش” ارزش انگیزشی محدودی خواهد داشت. به منظور بهبود عملکرد خودتان و عملکرد تیمی خود، اهداف شفافی را تعیین کنید که از استانداردهای خاص و قابل سنجش تبعیت کنند.

به عنوان مثال اهداف شفاف عبارتند از میزان گردش و جابجایی نیروی کار خود را تا ۱۵% کاهش دهم یا ظرف مدت ۴۸ ساعت به پیشنهادات کارمندان پاسخ دهم.

زمانی که از واژه اقتصادی smart (هوشمندانه) برای تعیین اهداف خود استفاده می کنیم، با رعایت سه ویژگی خاص بودن، قابل سنجش بودن و وابسته به زمان بودن، آن را شفاف جلوه می دهیم.

 

 1. چالش پذیری:

یکی از مهمترین ویژگی های یک هدف، میزان چالش برانگیز بودن آن است. افراد اغلب با به دست آوردن موفقیت، انگیزه مند می شوند و بر اساس اهمیت موفقیت به دست آمده به ارزیابی یک هدف می پردازند.

زمانیکه شما بدانید آنچه که انجام می دهید به خوبی استقبال می شود یک انگیزه طبیعی برای انجام یک کار مناسب پیدا می کنید. میزان یادداشتها معمولا برای اهداف دشوارتر، بیشتر می شود.

 

اگر شما اعتقاد داشته باشید که برای رسیدن به یک هدف چالش برانگیز مورد تشویق قرار می گیرید، در نتیجه شور اشتیاق شما بیشتر خواهد شد.

تعیین اهداف smart که مرتبط باشند موجب ارتباط میان آنها با مشوق های در نظر گرفته شده در رسیدن به آن اهداف می شوند. اهداف مربوطه موجب بیشتر شدن اهداف سازمان شما می شوند. زمانیکه اهداف خود را تعیین می کنید، هر کدام از آنها را چالش برانگیز کنید. اگر یک تکلیف، کار آسانی نمی باشد و اهمیتی نداشته باشد، تلاش شما تاثیرگذار نخواهد بود.

 

نکته:

برقراری توازن میان یک هدف چالش برانگیز و واقعی امری ضروری است.در هدف گذاری تعیین هدفی که شما قادر به دستیابی آن نمی باشید نسبت به هدفی که بسیار ساده و آسان می باشد، تاثیر مخرب تری در از بین بردن انگیزه شما خواهد داشت.

نیاز به موفقیت و کسب نتیجه خوب بسیار قوی می باشد. بنابراین مردم بیشتر تحت تاثیر اهداف حقیقی و چالش برانگیز، انگیزه مند می شوند. اطمینان از اینکه اهداف ما قابل دستیابی و حصول هستند یکی از ویژگی های اهداف smart  محسوب می شود.

 

 1. تعهد:

اهداف ما می بایستی قابل درک و توافق باشند تا بتوانند تاثیرگذار باشند. کارمندان یک سازمان به احتمال زیاد به هدفی که احساس کنند خود آنها جزئی از آن هستند “بهای بیشتری” می دهند. ایده مدیریت اشتراکی مبتنی بر این ایده است که نقش کارمندان در تعیین اهداف و تصمیم گیری ها پررنگ باشد. ویژگی های دیگری که می توان به اهداف smart نسبت داد، زمانیکه شما برای تعیین اهداف خود با افراد دیگر فعالیت می کنید، به صورت جمعی انگیزه افراد افزایش می یابد.

اهداف مورد توافق به تعهد نسبت به آنها ختم می شوند. این بدان معنا نیست که تمامی اهداف می بایستی با کارمندان مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد یا از سوی آنها تایید شوند، این بدان معناست که اهداف ترسیم شده می بایستی هماهنگ باشند و همسو با انتظارات قبلی و دغدغه های سازمانی باشند.

 

مادامی که کارمندان این اعتقاد را داشته باشند که هدف آنها همسو با هدف سازمان می باشد، تعهد آنها نیز بیشتر می شود. جالب توجه است که تعهد نسبت به هدف و دشواری هدف اغلب در ارتباط با یکدیگر هستند. هر چقدر که هدف دشوار تر باشد، تعهد بیشتری برای انجام آن لازم است.

اگر شما هدف آسانی داشته باشید نیازی به انگیزه بیشتر برای انجام آن هدف ندارید. زمانیکه هدف شما دشوار باشد به احتمال بیشتر با چالش هایی مواجه می شوید که نیاز به مشوق های قوی تری می باشند.

زمانیکه شما از تعیین هدف در محل کار خود استفاده می کنید، تلاش درستی برای مدنظر قرار دادن افراد در تعیین آنها انجام خواهید داد.

کارمندان را به تعیین اهداف خودشان تشویق کنید و آنها را از وقایع حاصله در سازمانهای دیگر آگاه کنید. با این روش آنها مطمئن می شوند که اهدافشان همسو با اهداف سازمان می باشد.

 

ادامه دارد…

ترجمه شده توسط سایت سیمینه

www.simineh.com

منبع: سایت mindtools

4 comments

 • کنکور

  مرداد ۳, ۱۳۹۶ از ۴:۴۲ ق٫ظ

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  پاسخ

 • مهاجرت به کشور کانادا

  مرداد ۶, ۱۳۹۶ از ۱۱:۲۷ ق٫ظ

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون
  تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

  پاسخ

 • دانلود آهنگ

  مرداد ۱۱, ۱۳۹۶ از ۵:۱۸ ب٫ظ

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

  پاسخ

 • جعفری

  دی ۳۰, ۱۳۹۶ از ۳:۱۷ ب٫ظ

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران
  وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 17 =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی