چگونه زمانمان را مدیریت کنیم ؟

چگونه زمانمان را مدیریت کنیممدیریت زمان چیست ؟

اولین سوالی که برای افرادی که مشغله زیادی دارند و در صدد هستند تا به اهدافشان برسند پیش می آید این است که مدیریت زمان چیست و چگونه زمانمان را مدیریت کنیم ؟

– مدیریت زمان یعنی، کارها و امور را تحت کنترل اراده شخصی خود درآوریم و آنطور که برایمان بهتر است، با توجه به اولویت و اهمیت امور زمانی را که در اختیار داریم را استفاده کنیم .

سوال بعدی چرایی اهمیت مدیریت زمان است .

– وقتی گزینه های زیادی برای انجام دادن پیش رو داشته باشیم و زمان محدود باشد، اهمیت مدیریت زمان در این جا برایمان مشخص میشود و به فکر می افتیم که چگونه زمانمان را مدیریت کنیم . ما باید بتوانیم کنترل امور را به دست بگیریم تا با استرس کمتر و اعتماد بنفس بیشتری کارهایمان را پیش ببریم و از هدر رفت زمان در امور بی اهمیت جلوگیری کنیم .

چگونه زمانمان را مدیریت کنیم ؟

– اولویت بندی کنید

فهرستی از کارهای هفتگی یا روزانه خود تهیه کنید و سپس براساس اهمیت وضرورت آن را دسته بندی کنید .

مثلا کارهای ضروری ، کارهایی که باید در سریعترین زمان ممکن انجام شود تا از ایجاد مشکل بعدی جلوگیری کند. برای مثال انتخاب واحد دانشگاه در روز آخر، که اگر انجام نشود باعث ایجاد مشکل خواهد شد . کارهای ضروری کارهای مهمی هستند که به خاطر تعویق انداختن به زمان دیگر به کارهای ضروری تغییر نقش داده اند .

-کارهای مهم ، کارهایی که برایمان در اولویت امور دیگر قرار دارد . مثلا شرکت دریک جلسه کاری .

-کارهای کم اهمیت ، کارهایی که از اهمیت کمتری برخوردارند و اگر انجام نشوند مشکلی ایجاد نخواهند کرد . مثل هوا خوری در پارک.

حالا شما بر اساس نیاز خود کارهایتان را در این تقسیم بندی قرار دهید و زمانتان را بر اساس اولویت و ضرورت کارها تقسیم کنید.

سعی کنید بیشترین زمان را صرف فعالیت های مهم زندگیتان کنید و کارهای کم اهمیت را تا حد امکان حذف کنید. بعضی کارها در زندگی اصلا ضرورتی ندارند.

– کارها را به تعویق نیندازید

-توجه داشته باشید که هر قدر یک کار برایتان ناخوشایند باشد امکان به تعویق انداختنآن بیشتر خواهد بود. سعی کنید کاری که برایتان ناخوشایند است و باید آن را انجام دهید .در چند مرحله زمانی به انجام برسانید تا روبه رو شدن با آن کار بر ایتان آسانتر شود .مثلا کاری که دوسلعت از وقت شما را می گیرد در دو مرحله به انجام برسانید .

کار امروز تان را به فردا موکول نکنید .به جای فکر کردن به اینکه ایا میتوانم به بهترین نحو کارم را انجام دهم یا نه؟ به جای خود درگیری و به تعویق انداختن سعی کنید تلاشتان را در حد توانتان  بکار بگیرید . این امر از استرس شما جلو گیری کرده  ودر موفقیت شما نیز تاثیر گذار خواهد بود .

-برای خود ضرب الاجل تعیین کنید . زمان ضرب الاجل ها را کوتاه در نظر بگیرید تا فشار کمتری برایتان داشته باشد .

– خود را ملزم به انجام تعهدات کنید

انجام تعهدات خود مدیریت امور است .

تعهدات خود زمینه ساز استرس هستند به تاخیر انداختن تعهدات می توانداین استرس را دوچندان کند .

پس در دادن تعهد دقت کافی را داشته باشید .

خود را نسبت به کارهای غیر ضروری متعهد نکنید .

سعی نکنید تمام تعهدات خود را در کوتاه ترین زمان ممکن عملی کنید .اگر اهمیت یکی از تعهدات کم تر است آن را در مراحل بعد انجام دهید.

و نکته آخر اینکه همانطور که داشتن تعهد باعث ایجاد استرس است. نداشتن تعهد در زندگی نیز استرس زا ست و بی تعهدی از شما فردی افسرده ونالایق به وجود خواهد آورد.

اگر حس میکنید از عهده امور بیشتری بر می آیید.

-از ایده ها و پیشنهادات جدید استقبال کنید .

-تعهد جدیدی برای خود ایجاد کنید .

-تعهدات جدیدی را که پذیرفته اید را جدی بگیرید .

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مدیریت زمان یعنی، کارها و امور را تحت کنترل اراده شخصی خود درآوریم و آنطور که برایمان بهتر است، با توجه به اولویت و اهمیت امور زمانی را که در اختیار داریم را استفاده کنیم. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *