برنامه ریزی چیست ؟

برنامه ریزی چیستبرنامه ریزی چیست؟ برنامه ریزی نحوه ی استفاده درست از زمان هایی است که در اختیار داریم . در یک برنامه ریزی کار آمد باید بتوانیم علاوه بر استفاده صحیح از زمان تصمیمات درستی برای کارهایمان اتخاذ کنیم .

نکته ای که در برنامه ریزی باید مد نظر گرفته شود دانستن چگونگی تصمیم گیری است. همه ما روزانه با موقعیت هایی رو به رو میشویم که مجبور به تصمیم گیری هستیم. در برنامه ریزی اصولی باید بدانیم چه زمانی و کدام تصمیم باید اتخاذ شود؟

نکات مهم در برنامه ریزی چیست ؟

– زمانی که برای انجام هر کاری نیاز دارید را محاسبه کنید.

– کارهای ضروری از غیر ضروری تفکیک شود.

– کارهای مهم در اولویت قرار گیرند.

– روشهایی که برای انجام یک کار وجود دارد را شناسایی کنید.

– روش کارا آمدتر و اصولی تر را بشناسید.

– بدانیم چه اموری در برنامه ریزی اختلال ایجاد می کنند؟

– بررسی کنیم چه راهکارهایی را میتوانیم برای دوری از اموری که مختل برنامه ریزی هستند اتخاذ کنیم؟

– ببینیم چه کسانی میتوانند در بهره وری برنامه ریزی به ما کمک کنند؟

– مطالبی که در یک برنامه ریزی هدفمند به ما کمک میکند را بشناسیم.

اگر در یک نظر سنجی از مردم سوال کنید که آیا شما در زندگی با برنامه ریزی گام بر میدارید؟ اکثرا پاسخ میدهند بله مسلما من برای آینده خود برنامه ریزی و هدف مشخصی دارم . ولی اگر از همین اشخاص بخواهید که برنامه کلی و هدف خود را در چند سطر برای ما توضیح دهند قادر به این کار نخواهند بود چون بیشتر از نود درصد مردم اعتقادی به برنامه ریزی اصولی و نوشتن برنامه ریزی روی کاغذ ندارند و نمی دانند که اصول مهم در برنامه ریزی چیست .

اگر در زندگی افراد موفق کمی مطالعه کنیم متوجه خواهیم شد که این افراد از یک زمانی به این نتیجه رسیده اند که باید تمام کارهای روزانه را طبق قاعده و اصول مشخصی انجام دهند و برای رسیدن به هدفی که دارند با برنامه ریزی رسیدن به این امر مهم را برای خود حتمی کنند.

برنامه ریزی به ما کمک خواهد کرد که از زمان بهینه استفاده کنیم. مسلما اگر شما برای هر ساعت از روز برنامه مشخصی در نظر گرفته باشید وبا همین برنامه جلو بروید هیچ کار عقب افتاده ای نخواهید داشت. ولی اگر برنامه مشخصی نداشته باشید کارها به تعویق افتاده و روی هم تلنبار خواهد شد و این باعث بی نظمی امور زندگی و سردرگمی شما خواهد شد.

اگر بخواهیم در جامعه کنونی که کار تمامی افراد به صورت زنجیر وار بهم مرتبط است پیشرفتی داشته باشیم وگوی سبقت در موفقیت را در دست گیریم حتما نیازمند یک برنامه ریزی اصولی خواهیم بود.

موفق وپیروز باشید.

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] . امروز از سلسله مباحث طراحی نقشه ذهنی ، در مورد لزوم برنامه ریزی و هدفگذاری صحبت می کنیم، ضرورت هدفگذاری را بررسی می […]

  2. […] . امروز از سلسله مباحث طراحی نقشه ذهنی ، در مورد لزوم برنامه ریزی و هدفگذاری صحبت می کنیم، ضرورت هدفگذاری را بررسی می […]

  3. […] است .شکی در این نیست که راه درست رسیدن به موفقیت و هدف، برنامه ریزی و مدیریت زمان است. ولی برنامه ریزی به تنهایی کافی نیست، […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *