مدیریت زمان و کنترل استفاده از اینترنت

کنترل استفاده از اینترنت

امروزه فضای مجازی به خاطر تنوع و کثرت مطالب و اطلاعات زیادی که به سهولت در اختیار افراد قرار میدهد از محبوبیت و جذابیت زیادی برخوردار است. فضای مجازی زمان قابل توجهی از مردم مخصوصا جوانان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است . پس باید به فکر مدیریت زمان و کنترل استفاده از اینترنت باشیم.

عوامل تاثیرگذار بر کنترل استفاده از اینترنت

 

1- خانواده

خانواده باید سواد رسانه ای خود را ارتقا داده تا از محتوا و موضوع کانال ها و گروه ها بیشتر آگاه شود و بتواند قوانین مشخصی را در استفاده از فضای مجازی تعیین و به فرزندانش نحوه استفاده صحیح از فضای مجازی را بیاموزد .

2- مدارس و نهادهای آموزشی

مدارس و نهادهای آموزشی باید استفاده از فضای مجازی را به دانش آموزان خود آموزش داده و فرهنگ سازی کنند و نحوه ی استفاده از آن را در راستای آموزش علمی جهت دهی کنند.

3- نهادها و سازمانهای مرتبط

نهادها و سازمانهایی که در فضای مجازی فعالیت میکنند باید سعی کنند ، محتوا ومطالبی که منتشر می کنند ارزشمند ومفید باشد .

4- خود افراد

افرادی که از این فضا استفاده می کنند باید زمان استفاده و نحوه ی استفاده از فضای مجازی را مدیریت کنند . و از گشت زنی بی دلیل و بی هدف در فضای مجازی که جز اتلاف وقت، بی برنامگی ، بی مسئولیتی و عقب افتادن امور مهم در زندگی سودی ندارد پرهیز کنند.

5- دولت ونهاد ها

نهادهای دولتی باید قاعده و اصولی را در نحوه ی استفاده از فضای مجازی وضع کنند و فضای مجازی را سازماندهی وکنترل کنند .

و در آخر اینکه فضای مجازی به خاطر جذابیت محتوایی ، آزادی انتخاب محتوا و سهولت دست یابی به اطلاعات، تعداد زیادی از مردم من جمله جوانان و نوجوانان ما را مجذوب خود کرده و جوانان و نوجوانانی که همان آینده سازان کشور هستند، پس همین جوانان و نوجوانان باید خودشان در استفاده صحیح از این دنیای پر از جذابیت قدم برداشته و آن را مدیریت کنند . چون ارزش زمانی و وقت این گروه سنی نسبت به دیگر گروه سنی بیشتر است وانتظار می رود که جوانان ما حتما با برنامه ریزی و مدیریت زمان در زندگی خود، استفاده از فضای مجازی را نیز مدیریت کنند  وحضور خود را در فضای مجازی به سمت رسیدن به اهداف و داشتن آینده ای بهتر جهت ببخشند .

تهیه شده در گروه محتوای سیمینه

موفق وموید باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *