حواس پرتی(بخش دوم)

حداقل سازی حواس پرتی ( بخش دوم)

اینترنت      حواس-پرتی

جستجو در اینترنت می‌تواند مدت زمان زیادی از یک روز را بگیرد. زمانیکه در اینترنت به دنبال چیزی می‌گردیم، به راحتی ۲۰ دقیقه یا بیشتر، زمان خود را از دست می‌دهیم.

ـ خبرها را قبل از شروع روزکاری خود بخوانید:

سایت‌های خبری را مشاهده کرده و روزنامه‌ها را قبل از شروع کار مطالعه نمایید تا از اخبار روز آگاهی داشته باشید. با این کار، در طول روز حواس شما با خواندن آنها پرت نخواهد شد.

ـ جستجوگر اینترنت خود را ببینید:

حواس‌پرتی‌های ناشی از اینترنت را با بسته نگه داشته جستجوگر اینترنت زمانیکه از آن استفاده نمی‌کنید از بین ببرید.

اگر به طور مکرر ایمیل‌های شخصی خود را چک می‌کنید و یا به سایت‌های شبکه‌ای اجتماعی مانند فیس‌ بوک یا توئیتر می‌روید از سیستم خارج شوید.

چنانچه ملزم به صرف چند ثانیه برای وارد شدن به سیستم در هر بار بودید، فراموش نکنید که این کار اجازه‌ی تمرکز بر روی کار را به شما نمی‌دهد.

فقط مطمئن شوید که صرفاً این رویدادها را در زمان شخصی از روز مشاهده و چک می‌کنید مثلاً قبل از خوردن نهار و یا پایان روز.

ـ از نرم‌افزار مخصوصی استفاده کنید:

کاربردهای نرم‌افزاری مناسبی وجود دارند که به حذف حواس‌پرتی‌های آنلاین کمک می‌کنند. می‌توانید مشخص کنید چه وب سایتهایی را می‌خواهید مسدود نمایید . زمانی را تعیین کنید که چه مقدار می‌خواهید این محدودیت و بلوکه کردن، فعال بماند. استفاده از تکنولوژیهایی این چنین برای مسدود کردن دسترسی به اینترنت می‌تواند کمک بزرگی باشد.

ـ استراحت‌های کوتاهی برای اینترنت داشته باشید:

به خاطر آورید که استراحت‌های کوتاه بویژه پس از انجام یک یا چند ساعت تمرکز عمیق می‌تواند برای استراحت ذهن شما کاملاً مفید باشد.

این استراحت‌های کوتاه به شما اجازه می‌دهند به تمرکز خود با انرژی بازیافتی برگردید.

از جستجوی عادی اینترنت بعنوان پاداشی برای چند ساعتی که صرف کار متمرکز با کیفیت بالا کرده‌اید استفاده کنید.در این حال احساس خواهید کرد که گویا زمانی را بدست آورده‌اید.

افراد دیگر ، همکاران، اغلب بزرگترین حواس‌پرتی‌ها را ایجاد می‌کنند.

ـ در اتاق خود را ببندید:

برای جلوگیری از توقف غیرضروری افراد، در اتاق خود را ببندید. اگر آنها در اتاق شما را زدند و به داخل آمدند، برایشان توضیح دهید که زمانیکه در اتاقتان بسته است، به جز موارد اضطراری نباید مزاحم شما شوند، نصب نشانه یا تابلویی بر روی در اتاق نیز می‌تواند مفید باشد.

ـ از هدفون استفاده کنید:

اگر در اتاق مشترک یا فضای کاری بازی هستید افراد کمتر مزاحم شما خواهد شد، اگر از هدفون استفاده نمایید.

ـ با مزاحم (فردی که در کار شما وقفه ایجاد کرده) صحبت کنید:

اگر اتاق شما با فردی که همواره در طول کار مزاحم شما می‌شود مشترک است، با او در مورد این مساله صحبت کنید، وی ممکن است نداند که مزاحم شما می شود.

و یا اگر همکار شما وارد اتاقتان شده می‌نشیند و برای مدتی صحبت می‌کند، اجازه‌ی چنین کاری را به او ندهید، تعداد زیادی از برگه‌ها را روی صندلی که او می‌خواهد بنشیند بگذارید و زمانیکه او وارد دفتر یا اتاق کار شما می‌شود بلافاصله بلند شوید.

محیط کار:

پنجره‌ها، بزرگراه‌های شلوغ یا صدای خنده‌ی همکاران می‌تواند در ارتباط با حواس‌پرتی محیط کار باشد.

ـ کار کردن در موقعیت دیگر:

در صورت امکان در اتاق کنفرانس یا دفتری خالی کار کنید تا تمرکز خود را به دست آورید.

چنانچه کارتان اجازه می‌دهد، در موقعیتی مختلف مانند خانه یا کتاخانه یا کافی‌شاپ کار کنید، این کار به شما کمک می‌کند تمرکز بیشتری داشته باشید.

طرح ها و وظایف دیگر:

لیست کار درهم و برهم می‌تواند در طول روز موجب ایجاد حواس‌پرتی شود. شما می‌توانید این وظایف را به تاخیر اندازید، صرفاً به دلیل آنکه کارهای بسیار دیگری برای انجام دادن دارید که از قدرت کارایی شما می‌کاهد.

ـ اولویت‌بندی لیست کاری خود:‌

روزانه متعهد به انجام دو مورد از مهمترین وظایف خود باشید.

ـ دنبال کردن روز خود:

یک روز رابرای دنبال کردن و پیگیری کارهایی که باید مدت زمانی از وقت خود را صرف آنها کنید انتخاب نمایید. می‌توانید متوجه شوید که ۵ ساعت را صرف مدیریت وقفه‌ها و سروکار داشتن با موارد اضطراری و ۴ ساعت را برای انجام کارهای واقعی و مهم سپری خواهید کرد. این ارزیابی به شما نشان می‌دهد که تنها ۴ ساعت روزانه صرف انجام مهمترین وظایف می‌شوند.

خستگی  سرحال حاضر شدن در محل کار برای داشتن روز کاری پربازده الزامی است.

ـ به مقدار کافی بخوابید:

اکثر افراد به مقدار کافی در شب نمی‌خوابند. زمانیکه شما خسته باشید به سادگی هرچیزی حواس شما را پرت می‌کند.

ـ به اندازه‌ی کافی بنوشید:

زمانیکه به اندازه‌ی کافی آب ننوشید نمی‌توانید به درستی فکر کنید. کم شدن آب بدن می‌تواند موجب احساس خستگی و کم شدن هوشیاری گردد. بطری آب را روی میز خود قرار دهید و در طول روز در فواصل منظم آب بنوشید.

ـ ‌کمی پیاده‌روی کنید:

اگر هنگام کار دچار خستگی می‌شوید بیرون رفته و کمی قدم بزنید. استشمام هوای تازه و حرکات بدن می‌تواند انرژی بیشتری به شما بخشیده و احساس هوشیاری بیشتری به شما می‌دهد.

ـ وعده‌ی غذایی خود را ببینید:

وعده‌ی غذایی شما نیز می‌تواند بر چگونگی احساس و خستگی شما اثر داشته باشد. بعنوان مثال از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنید در عوض کمتر بخورید و در طول روز از میان‌وعده‌های سالم استفاده کنید.

نکات کلیدی:

همه‌ی ما در طول روز با مواردی که موجب حواس‌پرتی می‌شوند روبرو می‌شویم. حواس‌پرتی‌ها نه تنها سطح کارایی ما را کاهش می‌دهند بلکه استرس و نگرانی را در ما افزایش می‌دهند.

احتمالاً متوجه شده‌اید که اکثر حواس‌پرتی‌ها ناشی از تماس‌های تلفنی، ایمیل‌ها، پیامک‌ها، جستجو در اینترنت،‌مزاحمت همکاران و… هستند. استراتژیهایی مانند برنامه‌ریزی بررسی ایمیل‌ها، خاموش کردن تلفن، ترک محل کار و رفتن به محیطی آرامتر می‌تواند حواس‌پرتی‌ها را از بین ببرد و نتیجه زمان انجام کارها را افزایش دهد.

سعی کنید استراتژیهای بیشتری را برای این کار و عمل کردن به آنها پیدا کنید.

شاد و وقت شناس باشید.

ترجمه شده توسط مدیریت سایت سیمینه

منبع: www.simineh.com

One comment

  • سجاد تدین

    دی ۳۰, ۱۳۹۳ از ۰:۰۷ ق٫ظ

    واقعا دومقاله حواس پرتی عالی بود .به نکات خیلی خوبی اشاره کردین.ازتون ممنونم

    پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 4 =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی