اهداف و موفقیت

۸ اشتباه مرسوم در تعیین هدف: Eight Common Goal Setting Mistakes

چگونه از راه درست رویاهایمان را تحقق بخشیم.

از اشتباهات متداول ذیل اجتناب کنید:

« بزرگترین خطری که ما را تهدید می کند این نیست که اهداف ما بسیار متعالی بوده و نمی توانیم به آنها دست پیدا کنیم بلکه این است که اهداف ما سطح پایین بوده و به آن می رسیم.» مایکل دانگلو بوناروتی ، هنرمند دوره رنسانس.

احمد در مورد آخرین هدفی که برای خودش ترسیم کرده است تامل می کند:

همه چیز خوب آغاز می شود، او در ادامه مسیر خود به پیشرفتهایی دست پیدا می کند و احساس خوبی در مورد آنچه که انجام می دهد دارد و در مورد احتمالات آینده هدف خود هیجان زده است، اما همه چیز به یک باره نقش برآب می شود.

هدف ترسیم شده نسبت به آنچه که در ابتدا به آن فکر می کرد، در مدت زمان طولانی تری حاصل می شود و او نا امید و دلسرد می شود و از آنجائیکه او به آن چیزی که به دست آورده است توجهی ندارد، انگیزه و تمرکز خود را از دست می دهد.

قبل از آنکه او این موضوع را بداند هدف او و تمامی فرصت های به دست آمده از آن فراموش می شوند.

چه قدر این داستان آشنا به نظر می رسد؟

در این مقاله، به برخی اشتباهات متداول و مرسوم که افراد به هنگام تعیین اهداف خود با آن مواجه می شوند اشاره می کنیم و یاد می گیریم که چگونه این اشتباهات را بشناسیم تا اینکه بتوانیم از بروز چنین اشتباهاتی خودداری کنیم.

اشتباه اول) در نظر گرفتن اهداف غیر واقعی:

زمانیکه در حال کشف اهداف احتمالی خود هستید می بایستی قوه تخیل و جاه طلبی خود را رها کنید و آزاد بگذارید و شک و تردید را کنار گذاشته و آرزوهای بزرگ را در سر بپرورانید.

اگر چه زمانیکه به هدف خود فکر می کنید مطمئن باشید که واقعی و حقیقی باشد به گونه ای که در چهارچوب زمانی که خود شما آن را تعیین کرده اید قابل دسترسی باشد.

به عنوان مثال ، اگر هدف شما پیمودن یک مسیر طولانی مدت یا انجام یک کار طاقت فرسا می باشد، رسیدن به آن ظرف مدت یک ماه غیر حقیقی می باشد، مگر اینکه قبلا چندین ماه در این زمینه آموزش دیده باشید.

یا اگر هدف شما رسیدن به مقام CEOدر یک شرکت می باشد. اما هیچ گونه تجربه ای در این زمینه ندارید، این هدف شما عملی نیست، حداقل الان.

برای تعیین اهداف واقعی از استراتژیهای هوشمند تعیین هدف استفاده کنید. مطمئن باشید که اهداف شما خاص ، قابل اندازه گیری، دست یافتنی ، مرتبط و وابسته به زمان هستند.

اشتباه دوم) تمرکز چندین حوزه محدود:

فرض کنید که شما لیستی از اهداف سال بعد خود را تهیه کرده اید که عبارتند از:

–        افزایش میزان فروش خود تا ۱۵ درصد

–        تمرکز بر ارتقای شغلی و مطالعه یک کتاب مدیریتی در هر ماه

اگر چه این لیست یک مجموعه جاه طلبانه اما دست یافتنی می باشد، اما یک مشکل بالقوه دارد، این اهداف تنها بر روی یک حرف تمرکز دارند. شما به طور کامل اهداف دیگر بخشهای زندگی خود را حذف کرده اید.

اکثر افراد در هنگام تعیین اهداف خود تنها و مطلقاً بر روی کار خود تمرکز می کنند.

اگر چه شما نمی توانید از فعالیت هایی که موجبات نشاط و شادی شما را فراهم می کند، چشم پوشی کنید.

اهدافی چون نوشتن کتاب ، رقابت در یک مسابقه ماجراجویانه و یا شروع باغبانی و گلکاری خانگی می توانند شادی و سلامتی را برای شما به ارمغان بیاورند.

بنابراین وقتی که اهداف خود را تعیین می کنید مطمئن باشید که می توانید میان حوزه های مختلف زندگی خود تعادل ایجاد کنید و به خاطر داشته باشید که این «تعادل» برای هر کسی متفاوت است.

از ابزار چرخ زندگی استفاده کنید تا بدانید که بر کدامیک از حوزه های زندگی خود تمرکز داشته باشید.

اشتباه سوم) کوتاه شمردن مدت زمان اتمام اهداف ترسیم شده:

یک پروژه و یا فعالیتی که قصد اجرای آن را دارید چقدر دیرتر از آنچه که در  ابتدا تصور می کردید، به اتمام می رسد؟

احتمالا، خیلی بیشتر از زمانی که شما در ابتدا تعیین کرده بودید!

ممکن است همین نکته در مورد اهدافی که در گذشته تعیین کرده اید صدق کند. اگر شما زمان اتمام هدف خود را به درستی تخمین نزنید، اگر هدف شما بیشتر از آنچه که تصور می کردید طول بکشد، شما را ناامید و دلسرد خواهد کرد.

این کار موجب می شود تا شما از هدف خود دست بردارید. بنابراین از برنامه فعالیتی ، استراتژیهای برنامه ریزی موثر استفاده کنید و همیشه در جدول زمانی خود جایی را برای تاخیر در نظر بگیرید.

اگر شما زمان بیشتری را به برنامه خود اضافه کنید، فشار کمتری را بر روی دوش خود احساس می کنید.

اشتباه چهارم) عبرت گرفتن از ناکامی ها:

هر چه قدر هم که شما تلاش بیشتری برای انجام فعالیت های خود داشته باشید، در اوقاتی از زندگی خود در رسیدن به اهداف خود با شکست مواجه خواهید شد.

همه ما با این شرایط روبرو بوده ایم و این موضوع شوخی نیست!

به هر حال شکست ها و ناکامی های شما تعیین کننده شخصیت شما هستند. آنها همچنین تجربه و درس عبرتی برای بهتر شدن روند زندگی شما محسوب می شوند، اگر شهامت عبرت گرفتن از آنها را داشته باشید.

بنابراین اگر نتوانستید به اهداف خود برسید، خیلی ناراحت نشوید، فقط موقعیت هایی را که دچار اشتباه شده اید یادداشت کنید و از آنها استفاده کنید تا در شرایط بعدی به اهداف خود دست پیدا کنید.

لطفا ادامه مقاله در قسمت دوم دنبال کنید.

با آرزوی رسیدن به هدفهاتون ۱۳۹۳/۰۳/۰۱

ترجمه شده توسط مدیریت سایت

منبع:www.simineh.com

3 پاسخ
  1. سجاد تدین
    سجاد تدین گفته:

    سلام.مقالات بسیارخوب و کاربردی میگذارید دراین سایت.امیدوارم روز به روز موفق تر وشادتر بشید.مرسی

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *