عملکرد چند تکلیفی یا انجام چند کار همزمان

آیا این به شما در انجام بیشتر کارها کمک می کند؟

آیا عملکرد چند وظیفه ای برای شما زمان بر است؟

شما در حال صحبت کردن با تلفن، با یکی از کارپردازان صحبت می کنید در حالیکه در حال تایپ کردن نکاتی، در مورد تماس قبلی هستید.

به محض اینکه به تماس تلفنی خاتمه دهید، همکارتان به شما یک پیام می دهد که شما در حال خواندن هستید، در حالیکه شماره فرعی مدیران تان را می گیرید. سپس در طی زمان صحبت با ایشان ، شما شروع به، به روز رسانی لیست انجام کار هفتگی تان می کنید…

برای افزایش باروری و سودآوری، بسیاری از ما عملکرد چند وظیفه ای مثل این را انجام می دهیم.

در واقع چند کار انجام دادن، ما را به آن اندازه ای که فکر می کنیم بارور و موثر نمی کند. این احتمال وجود دارد که کیفیت کار، زمانیکه چند کار را انجام می دهید به بدترین شکل در می آید. در واقع، آن می تواند برای ما زمان بر باشد تا انجام و ایجاد آن.

در این مقاله ما موضوعات مربوط به انجام چند کار را بررسی می کنیم و به این مطلب می پردازیم که چرا ما باید آن را انجام دهیم. ما به برخی پیشنهادات که به شما در خارج شدن از عادت چند کار انجام دادن کمک می کند نگاهی می اندازیم.

عملکرد چند وظیفه ای و اضافه باروری و سودآوری

افراد بسیاری انجام چند کار را در دهه اخیر بررسی کرده اند و اغلب آنها به نتایج مشابه رسیده اند: انجام چند کار ما را بارورتر و سودآورتر نمی کند.

در چندین بررسی کشف کرده اند که انجام چند کار می تواند باعث شود حدود ۴۰-۲۰ % زمان مان را وابسته به اینکه چه کاری انجام می دهیم، هدر دهیم.

یک دلیل ساده این است که انجام چند کار عملکردی نیست زیرا ما نمی توانیم متمرکزتر از یک کار در یک زمان باشیم، اما ما فکر می کنیم که می توانیم. بنابراین ما با انجام چند کار سعی می کنیم کارهای بیشتری انجام دهیم.

تصور کنید سعی دارید با فردی حرف بزنید و ایمیلی را در همان زمان بنویسید، همه اینها شامل برقراری ارتباط است. شما نمی توانید با یک نفر صحبت کنید و واضح و متمرکز ایمیلی را در همان زمان بنویسید. این کارها متنازع است، ذهن شما درهم و برهم می شود زمانیکه سعی دارید بین دو کار تغییر و تعویض ایجاد کنید.

هم اکنون در مورد گوش کردن به حرفهای فردی در حالیکه سعی در نوشتن یک ایمیل دارید فکر کنید، این دو کار کمی آسان تر برای انجام همزمان است، زیرا اینها شامل مهارتهای مختلف است اما توجه شما به فرد در زمانیکه می نویسید کم و زیاد می شود. شما به راحتی نمی توانید کاملاً روی هر دو کار در یک لحظه کاملا متمرکز باشید.

بزرگترین مشکل عملکرد چند وظیفه ای این است که کیفیت کارمان را کمتر می کند. ما سعی می کنیم دو کار یا بیشتر را در یک لحظه انجام دهیم و نتیجه این می شود که ما آن کار را با کیفیت کمتری نسبت به اینکه کاملاً متمرکز بر یک کار باشیم انجام می دهیم.

زمانیکه ما کارها را تعویض می کنیم ذهن ما باید برای تمرکز روی اطلاعات جدید تطابق پیدا کند. اگر ما این کار را به سرعت انجام دهیم، مثل زمانیکه چند کار را انجام می دهیم، به آسانی نمی توانیم کل تمرکزمان را اختصاص داده و به هر تغییر و تعویض متمرکز شویم. بنابراین کیفیت کار ما ضربه می خورد. کارهای پیچیده تر یا تکنیکی تر که ما بینشان تغییر و تعویض انجام می دهیم موجب افت بیشتر کیفیت می شود.

ضرر بزرگ دیگر انجام چند کار، تاثیری است که آن روی سطوح استرس ما دارد. پرداختن به چند کار در یک زمان موجب آشفتگی و فرسودگی می شود.

از سوی دیگر، فکر کنید چگونه زمانیکه خودتان را با توجه کامل به یک کار اختصاص می دهید احساس رضایت می کنید. شما قادر به تمرکز هستید و احتمالاً آن را با این احساس به پایان می رسانید که نه تنها آن کار را تکمیل کرده اید بلکه خوب انجام داده اید. این در جریان کار بودن نامیده می شود و مهارتی است که می تواند با تمرین سبط یابد.

کشف گرایش انجام چند کار

زمانیکه شما چند کار را انجام می دهید مشخص کردن آن سخت است. اما شاخص های کلیدی کمی وجود دارد که شما می توانید به آنها توجه کنید:

  • اگر شما چندین صفحه را روی صفحه کامپیوتر باز دارید پس در حال انجام چند کار هستید. همین مورد برای میز کارتان صادق است، اگر شما چند پوشه فایل یا ورقهایی را روی میز دارید که روی آنها کار می کنید شما در حال انجام چند کار هستید.

انجام چند کار زمانیکه شما روی یک پروژه یا کاری که در موردش هیجان ندارید کار می کنید پیش می آید. به عنوان مثال آنالیز صفحه گسترده می تواند کاری ناخوشایند باشد، بنابراین شما اغلب ایمیل تان را چک می کنید یا روی مطلب جدید به منظور کم کردن زحمت کار فعلی تحقیق می کنید.

  • گسستگی های مداوم می تواند باعث انجام چند کار شود. به عنوان مثال ممکن است شما در مورد بودجه دپارتمانتان بنویسید و در آن زمان، همکاری به دفتر شما برای پرسیدن سوالی بیاید، شما سپس سعی می کنید ارتباط با بودجه را در حالیکه به سوالشان پاسخ می دهید حفظ کنید.

با آرزوی موفقیت

ترجمه شده توسط مدیریت سایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *