غلبه بر تعلل

غلبه بر مسامحه (تعلل)

اگر شما خودتان را در مورد انجام وظایف مهم، بارها و بارها در حال تعلل و مسامحه می یابید، شما تنها نیستید. در واقع بسیاری از افراد تا حدودی مسامحه کار هستند اما بعضی دیگر به طور مومن و طولانی مدت تحت تاثیر مسامحه یا تعلل می باشند که آنها را از اتمام کامل و رسیدن به پتانسیل خودشان باز می دارد و شغل های آنها را نابود می کند.

نکته کلیدی در کنترل این عادت نابود کننده، شناسایی این مورد است که چه زمانی شما مسامحه و تعلل را آغاز می کنید؟ درک می کنید که چرا این مورد اتفاق می افتد و اقدامات موثری را برای مدیریت زمان و نتایج بهتر اتخاذ می کنید.

مسامحه یا  تعلل چیست؟

به طور مختصر شما زمانی مسامحه یا تعلل می کنید که در مورد  کارهایی تاخیر می اندازید که بایستی بر روی آنها دقیقا تمرکز کنید که معمولا به نفع حمایت از انجام دادن چیزهایی است که بیشتر برای شما لذت بخش است و یا شما از انجام دادن آن احساس راحتی و آرامش می کنید.

بر طبق نظر روانشناس معروف، پروفسور carry lay یک نویسنده معروف در مورد مسامحه، زمانی مسامحه یا تعلل اتفاق می افتد که یک فاصله موقتی میان رفتار مورد نظر و رفتار اعمال شده وجود دارد. یعنی مسامحه یا تعلل زمانی  اتفاق می افتد که یک دوره زمانی مهم و قابل توجه میان افرادی وجود دارد که قصد انجام کاری را دارند و زمانی که آنها در واقع آن را انجام می دهند.

چگونه بر مسامحه (تعلل) غلبه می شود؟

این مراحل را برای برخورد و کنترل مسامحه دنبال کنید.

مرحله ۱: تشخیص یا درک این مورد که شما یک مسامحه کار هستید.

اگر شما در مورد خودتان صادق باشید، احتمالاً شما می دانید که چه زمانی شما در  حال مسامحه هستید. اما مطمئن شوید که آیا یک مسامحه کار  هستید یا خیر؟ خود ارزیابی.

در اینجا شاخص های مفیدی می باشند که به شما در درک  این مورد کمک  خواهد کردکه چه زمانی شما در حال تعلل هستید؟

  • روزتان را با وظایف و کارهای با اولویت پایین از لیست انجام کارهای خودتان پر کنید.
  • ایمیل های خودتان را چندین بار بدون شروع کار خود یا تصمیم گیری در این مورد بخوانید که شما از انجام دادن آنها چه قصدی دارید؟
  • به حالت نشسته یک کار با اولویت بالا را آغاز کنید و تقریبا برای درست کردن یک قهوه،کار را رها کنید.
  • یک آیتم را در لیست انجام کارهای خود برای یک مدت زمان طولانی حتی با وجود آنکه شما می دانید آن کار مهم است را رها کنید.
  • به طور مرتب به کارهای غیر مهم که دیگران از شما می خواهند تا انجام دهید “بله” بگویید و وقت خودتان را با این کارها به جای مشغول بودن به کارهای مهم در لیست خودتان پرکنید.
  • برای یک « وضعیت صحیح یا حالت درست» یا «زمان صحیح» برای انجام کارهای مهم منتظر بمانید.

 

نکات:

به  تعویق انداختن یک کار نه چندان مهم الزاما مسامحه یا تعلل نیست آن می تواند یک اولویت بندی خوب باشد.

به تعویق انداختن یک وظیفه یا کار مهم برای یک دوره زمانی کوتاه جای تامل دارد، زیرا شما به طور  خاص احساس خستگی می کنید و الزاما مسامحه یا تعلل نیست، زیرا برای مدت طولانی شروع یک کار را برای بیش از یک روز، به تاخیر نمی اندازید و این تنها یک واقعه اتفاقی (گهگاهی) نیست . اگر شما دارای یک دلیل منطقی خوب برای برنامه ریزی مجدد برخی از کارهای مهم باشید، پس الزاما شما یک مسامحه کار نیستید. اما اگر شما به آسانی “بهانه و عذر بیاورید” زیرا شما در واقع خواهان انجام دادن آن نیستید، پس شما یک مسامحه کار هستید.

در مقاله lay در سال ۱۹۸۶ با عنوان «حداقل مقاله تحقیقی من در مورد مسامحه» که در مجله تحقیق در مورد شخصیت به چاپ رسیده است، lay به این نکته اشاره کرده است که رفتار مسامحه آمیز (تعلل آمیز) از نیاز برای موفقیت، انرژی یا اعتماد به نفس مستقل می باشد. به عبارت دیگر شما ممکن است یک مسامحه کار باشید، حتی اگر شما به توانایی های خودتان، انرژی دار بودن اطمینان داشته باشید و از رسیدن به موفقیت لذت ببرید.

مرحله دوم: کار و تحقیق در مورد اینکه چرا شما مسامحه کار هستید؟

علت اینکه چرا شما مسامحه کار هستید، می تواند به شما و کار وابسته باشد. اما درک این مورد مهم می باشد که کدام یک از این دو مورد با یک موقعیت ارائه شده مرتبط می باشد به طوری که شما می توانید بهترین رویکرد را برای غلبه بر بی میلی خودتان برای انجام کار انتخاب کنید.

یک دلیل برای مسامحه یا تعلل این  می باشد که افراد یک شغل ناخوشایند خاصی را پیدا می کنند و  تلاش می کنند تا از آن به این علت اجتناب و دوری کنند. اگر مشاغل ( کارها) دارای جنبه ها و ابعاد ناخوشایند و خسته کننده برای افراد باشند، اغلب بهترین روش برای برخورد با این موارد انجام دادن سریع کارها است، بنابراین شما می توانید بر ابعاد لذت بخش تر شغل تمرکز کنید.

علت دیگر این می باشد که افراد سازماندهی شده نیستند. افراد سازمان دهی شده، انگیزه و اغوا برای تعلل یا مسامحه را مدیریت می کنند، زیرا آنها دارای چیزهایی خواهند  بود که شبیه لیست های to-do (لیست های انجام کار مانند دفتر یا نرم افزار مدیریت زمان و برنامه ریزی) اولویت بندی شده و برنامه ها می باشند که بر این مورد تاکید دارند که چگونه یک قطعه یا بخش مهم کار انجام می شود و به طور دقیق مشخص می کند که چه زمانی این مسئولیت انجام می شود.آنها همچنین برنامه ریزی می کنند که انجام یک وظیفه یا کار چه مدت زمان طول خواهد کشید و از این نقطه، نظر خواهند کرد تا زمانی را که آنها برای شروع نیاز دارند، مشخص کند.

افراد سازماندهی شده بهتر در جایگاهی قرار گرفته اند که از مسامحه و تعلل اجتناب کنند، زیرا آنها می دانند که چگونه کار یا مسئولیت را به مراحل بعدی قابل مدیریت تقسیم بندی کنند.

حتی اگر شما سازمان دهی شده باشید! می توانید احساس مغلوب شدن با کار یا وظیفه را حس کنید. شما ممکن است تردید داشته باشید که شما دارای مهارت ها یا منابعی هستید که فکر می کنید به آنها نیاز دارید. بنابراین شما در جستجوی آرامش و راحتی در انجام وظایفی هستید که می دانید در انجام آنها توانایی دارید. متاسفانه مهمترین کار یا وظیفه خارج شدن از این موقعیت نیست، بلکه این مورد است که کارهای مهم انجام شوند. شما ممکن است از موفقیت به اندازه شکست هراس داشته باشید.

برای مثال ممکن است فکر کنید که موفقیت شما را به سمت نیازها و درخواست های بیشتر برای انجام این نوع کار هدایت خواهد کرد یا شما به سمت انجام کارهایی هدایت خواهید شد که احساس می کنید فراتر از آنها هستید.

نکته جالب و شگفت انگیز این است که تکامل گرایان اغلب مسامحه کار هستند، در حالیکه آنها می توانند به اندیشیدن در این مورد تمایل داشته باشند که در من دارای مهارت های صحیح یا مناسب برای انجام کامل این کار نیست، بنابراین من نمی خواهم این کار را اصلا انجام دهم.

علت نهایی یا اصلی مسامحه یا تعلل، داشتن مهارت های گسترش نیافته تصمیم گیری می باشد. اگر شما به راحتی نتوانید در این مورد تصمیم گیری کنید که چه کاری انجام دهید، احتمالا اقدام یا عمل خود را به تعویق می اندازید و در این مورد کار اشتباه را انجام می دهید.

ادامه دارد…

با آرزوی پیشرفت مفید

ترجمه شده توسط  simineh

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *