مهارت های ادراکی مدیریت چیست؟

مهارت های ادراکیتوانایی ادراکی چیست؟ چرا مدیران باید مهارت های ادراکی داشته باشند؟

به درک پیچیدگی های سازمان و جایگاه عملیاتی افراد در سازمان، مهارت های ادراکی یا مفهومی گفته میشود. درک درست فرد از خویش وشناخت توانایی هایی که در انجام امور دارد، می تواند به فرد کمک کند تا بتواند تشخیص دهد در کدام جایگاه عملیاتی میتواند فرد مفیدتری برای سازمان باشد .این درک افراد در یک قسمت از سازمان میتواند به تغییر در قسمتهای دیگر منجر شود .

در عرصه سازمانی ، تغییر وتحولات بزرگی که براساس مهارت های ادراکی ، فناوری و دست آورد های روز دنیا در تمامی عرصه ها ، چه داخلی و چه خارجی سازمان اتفاق می افتد ، باعث پیداییش رویدادی به عنوان مدیریت کار آمد میشود .

مدیریت کارآمد چیست؟

قدرت تشخیص، تجزیه وتحلیل محیطی سازمان و توانایی گرفتن تصمیم درست و به جا و اجرای فعالیتهایی که باعث تقویت و پیشرفت روزافزون سازمان می شود را می گویند .

مدیریت کارآمد به پیش بینی آینده نمی پردازد بلکه در ساختن آینده ای درخشان و بهتر راهکارهای مفید در اختیارمان می گذارد. ارائه راهکار جدید وتازه سبب ایجاد پویایی در سازمان میشود . ودر برابر تغییرات محیطی واکنش سازنده نشان خواهد داد

مدیریت کار آمد به جای برنامه ریزی محض وخشک به داشتن دیدگاه جامع در وضعیت تحول محیطی تاکید می کند. دراین زمان یک مدیر کار آمد باید دارای تفکر خلاق هم باشد تا بتواند با تغییرات محیطی جامعه سازمان را هدایت کرده و از ناهنجاری ها جلو گیری کند .

بنابراین داشتن سازمانی که بتوان در آن به تجزیه و تحلیل محیطی پرداخت، نیازمند داشتن مهارت های ادراکی مدیران و رهبران آن سازمان است .

چند گام اساسی یک مدیریت کار آمد

۱- شناخت و تجزیه تحلیل مدیریتی محیط درونی و بیرونی

برای تصمیم گیری درست در سازمان ، اولین گام یک مدیر ، شناخت وداشتن درک درست از محیط است . محیط یک سازمان بر تمامی عوامل وفعالیتها ی سازمان تاثیر می گذارد .

برای داشتن محیطی سالم وکار آمد سازمانی، باید مطالعه ای دقیق در پیرامون محیط درونی سازمان ، نقاط قوت و ضعف داشت . فرصت ها و تهدیدات محیط بیرونی سازمان که سبب تاثیر در محیط درونی میشود را شناسایی کرده و آن را مورد ارزیابی قرار داده تا براساس مطالب به دست آمده و شناخت ، مناسب ترین راه را برای عملکرد بهتر سازمان انتخاب کنیم.

۲- عزم راسخ قدرت درک

مدیریت کارآمد به عزمی راسخ وقدرت درک بالایی نیاز دارد تا بتواند بهترین تصمیم هارا برای تحول سازمان اتخاذ کند . وقتی در راس امور یک شرکت مدیریت خلاق و کار آمد قرار بگیرد ، می توان این روحیه را در بیقیه افراد سازمان نیز فرهنگ سازی کند .

در یک سازمان با مدیریت کار آمد ، اولین گام در جهت تحول این است که باید باورهای نیروهای انسانی را در راستای حرکت های کارآمد قرار دهیم . تا با به وجود آمدن هر مسئله تازه ای در برابر آن از خود مقاومت نشان ندهند . یک مدیر کار آمد برای آنکه بتواند نیروی انسانی را در مسیر تحول قراردهد، باید ایتدا آن افراد را ازاهداف این عملیات اگاه سازد .

تجزیه وتحلیل محیطی ، این امکان را برای ما ایجاد خواهد کرد که

۱- به کارمندان در شناخت وضعیت کنونی وآینده کمک خواهیم کرد.

۲- به ما در برسی وشناخت عوامل تاثیر گذار برسازمان کمک خواهد کرد

در مطالعه درون سازمانی ، نقاط قوت وضعف در ابعاد مختلف تعیین می گردد . ودر مطالعه برون سازمانی ، شناسایی فرصت ها و تهدیدهای محیط بیرونی مورد توجه قرار می گیرد . این مطالعه وشناخت به مدیران این امکان را می دهد تا بر اساس فرصت ها و تهدیدات پیش رو تصمیم اتخاذ کنند .

محیط بیرونی سازمان خود به دو بخش تقسیم می شود:

بخش عمومی شامل:

– عوامل اجتماعی (میانگین میزان تحصیلات ) .

– عوامل اقتصادی ( نخ بهره وتورم ) .

– عوامل سیاسی (قدرت احزاب ، خط مشی دولت ) .

– عوامل قانونی (قوانین حقوقی ، قوانین بین المللی ) .

بخش عملیاتی شامل:

– مجموعه عوامل بیرون سازمانی که تاثیرات آنی و شدیدی روی دستاوردها دارند . مانند، ارباب رجوع، مردم، نیروی کار،  جوانان یک جامعه ….

محیط درونی، عوامل خود سازمان هستند. نوع عملکرد یک سازمان در برابر چالش ها وفرصتها ، کسب رضایت  مراجع کنندگان ، موقعیت اجتماعی وسطح آگاهی افراد سازمان و … از عوامل درونی سازمان به شمار می روند .

برای انجام امور یاد شده ودست یابی به فرایند تجزیه وتحلیل درون سازمانی وایجاد محیط مناسب برای کار در راستای وظایف باید این عوامل را برای خود مشخص کنیم .

– تعیین اهداف ونوع عملکرد سازمان

– مشخص کردن اهداف بلند مدت در راستای عملکرد سازمان

– چشم پوشی از فرصتهای آنی برای رسیدن به موفقیتهای بهتر وبزرگتر در آینده

– ضرورت هماهنگی تمامی افراد یک سازمان

– حرکت تمامی افراد یک سازمان در راستای عملکرد سازمان  وتعهد به امور سازمان

– شناخت اجزای سازمان وشناخت توانایی های هر یک از افراد سازمان

– شناخت پیچید گی های سازمان

– ایجاد مهارت سازنده در سازمان

– شناخت موقعیت خود درجهت تحقق اهداف سازمان

– شناخت و درک موقعیت سازمان در جامعه

تهیه شده در گروه محتوای سیمینه

موفق وسربلند باشید

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما




خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید






نماد الکترونیکی