اولویت بندی (بخش دوم)

ابزار اولویت بندی:

با وجود اینکه این راهکارهای ساده برای اولویت بندی با بسیاری از موقعیت ها متناسب می باشند موارد خاص بسیاری وجود دارند که شما به اولویت بندی دیگر و ابزارهای مدیریت زمان نیاز خواهید داشت، البته اگر شما به دنبال موثر بودن حقیقی می باشید.

ما به بعضی از این ابزارهای اولویت بندی در زیر نگاه می اندازیم:

–       آنالیز مقایسه جفتی:

آنالیز مقایسه جفتی مفیدترین ابزار در جایی است که معیارهای تصمیم گیری، مبهم، عینی یا ناپیوسته می باشند. این ابزار به شما در اولویت بندی گزینه ها از طریق این مورد کمک می کند که هر آیتم را با سایر آیتم های دیگر در لیست به طور جداگانه مورد مقایسه قرار دهید.

با تصمیم گیری در هر مورد که کدام یک از دو مورد دارای بیشترین اهمیت است، شما می توانید نتایج را برای به دست آوردن  یک لیست اولویت بندی شده، به دست آورید.

–       آنالیز گرید( شبکه ای) :

این آنالیز به شما در اولویت بندی یک لیست از وظایف و کارها در جایی کمک می کند که به درستی فاکتورهای بسیار متفاوت نیاز دارید.

–       ماتریس اولویت اقدام (عمل):

این تکنیک الگوبندی (نمودارسازی) ساده و سریع از شما می خواهد تا ارزش (میزان) یک کار را در برابر تلاشهایی که صرف خواهند شد رسم کنید.

از طریق انجام دادن این مورد شما می توانید سریعاً « بردهای سریع » را مشخص کنید که به شما بزرگترین جایزه را در کوتاه ترین زمان ممکن خواهد داد و از موارد سفت و شدید که زمان و دقت را برای جایزه های کم و اندک صرف می کند، اجتناب کنید. این یک راهکار ساده برای اتخاذ تصمیم ها برای موثرترین اولویت بندی می باشد.

–       ماتریس مهم / اضطراری:

مشابه با ماتریس اولویت بندی اقدام (عمل)، این تکنیک از شما می خواهد تا در مورد این نکته فکر کنید که آیا وظایف مهم و اضطراری می باشند یا خیر.

غالباً، وظایف اضطراری در واقع کارهای مهم نمی باشند و اغلب فعالیت های واقعاً مهم (همچون کار برای رسیدن به اهداف زندگی) تنها کارهای اضطراری نمی باشند. این راهکار، به شما در تمایز دادن این موارد کمک می کند.

–       ماتریس Ansoffو ماتریس Boston:

این ماتریس ها به شما در راه حل ها و قوانین مهم سریع برای اولویت بندی فرصتهای پیش روی شما را ارائه می دهد، ماتریس Ansoffبه شما در ارزیابی و اولویت بندی فرصتهای خطرناک کمک می کند . ماتریکس Bostonیک کار مشابه را انجام می دهد و به شما در اولویت بندی فرصت ها بر  اساس جذابیت یک بازار و توانایی شما برای بهره گیری از آن کمک می کند.

–        آنالیز pareto:

     در جایی که شما با یک تعداد فراوان از مشکلات روبرو هستید که به حل کردن آنها نیاز دارید ، آنالیز  paretoبه شما در شناسایی تغییرات مهم ایجاد شده کمک می کند.

این راهکار ابتدا از شما می خواهد تا انواع مختلف مشکلات پیش روی خودتان را گروه بندی کرده و سپس از شما می خواهد تا تعداد موارد هر یک از انواع مشکلات را مشخص کنید. با اولویت بندی کلی ترین نوع مشکل، شما می توانید بر تلاشهای خود برای حل این مشکل ، تمرکز کنید . این راهکار زمان را برای تمرکز بر مجموعه بعدی مشکلات مشخص می کند.

–        تکنیک گروه اسمی ( یا لفظی) :

  تکنیک گروه اسمی (لفظی) یک تکنیک مفید برای اولویت بندی مقوله ها و پروژه های یک گروه است و به هر فردی یک فرصت برابر را برای پروسه اولویت بندی می دهد. این راهکار به طور خاص در جایی مفید  است که اجماع و توافق مهم است و در جایی که یک تصمیم گیری مهم و قوی گروهی مورد نیاز است.

با استفاده از این ابزار ، هر گروه شرکت کننده متولد های اولویت بندی شده خود را با نام مشخص می کندو سپس آنها را در یک مقیاس از ۱ تا ۱۰ مشخص می کند. امتیاز برای هر مقوله یا موضوع سپس جمع می شود و سپس مقوله ها بر اساس این امتیازات ، اولویت بندی می شوند. برابر بودن (منصفانه بودن) آشکار این راهکار موجب می گردد تا این روش در جایی مفید باشد که اولویت بندی بر اساس معیارهای عینی باشد و در جایی که به افراد برای تصمیم گیری در مورد اولویت بندی نیاز باشد.

با آرزوی موفقیت ۱۳۹۳/۰۳/۱۹

ترجمه شده توسط سایت سیمینه

منبع :www.simineh.com

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − 1 =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی