اولویت بندی

اولویت بندی کردن:

اولویت بندی کردن یک مهارت ضروری (الزامی) می باشد که شما برای بهترین استفاده از تلاشهای شخصی خود و تلاشهای تیم (گروه) خود نیاز به آن دارید.

همچنین اولویت بندی یک مهارت است که شما برای ایجاد یک فضای آرام و راحت در زندگی خود به آن نیاز دارید، از این رو شما می توانید انرژی و توجه خودتان را به چیزهایی که واقعا مهم می باشند متمرکز کنید.

این مورد زمانی به طور خاص مهم می باشد که زمان محدود باشد و تقاضاها (نیازها) به ظاهر نامحدود باشند. این راهکار به شما در تخصیص دادن وقت خود به جایی که بیشترین نیاز است و بیشترین وقت باید صرف شود، به رها کردن شما و تیم شما از وظایف و کارهای کم اهمیت کمک می کند که می توان بعدها به آن ها توجه کرد.

با اولویت بندی کردن خوب و مدیریت دقیق وظایف مجدداً اولویت بندی شده، شما می توانید به بی نظمی ها، نظم دهید و به طور کلی استرس را کاهش دهید و به سمت یک نتیجه خوب و موفق حرکت کنید.

بدون این راهکار شما در اطراف خود سردرگم شده و در میان تقاضاهای در حال رقابت، غرق می شوید..

اولویت بندی ساده :

در یک سطح ساده شما می توانید بر اساس یک محدودیت زمانی سودمندی، پتانسیل یا سود وظیفه یا کاری که بر عهده شما است، یا بر اساس فشار روی شماست، برای تکمیل و اتمام کار، کار را اولویت بندی کنید:

اولویت بندی بر اساس ارزش و میزان پروژه یا سوددهی آن:

احتمالا کلی ترین و منطقی ترین اساس برای اولویت بندی می باشد.در صورتی که این اولویت بندی بر اساس یک حدس عینی در مورد ارزش یا ارزیابی مالی مشخص باشد، این راهکار اغلب مفیدترین و موثرترین نتایج را ارائه می دهد.

محدودیت های زمانی:

در جایی دارای اهمیت می باشند که افراد دیگر به شما برای اتمام و تکمیل یک کار وابسته باشند و به طور خاص در جایی که این کار در مسیر  اصلی یک پروژه مهم باشد.

در اینجا یک میزان کوچک از تلاش شما می تواند یک مسیر بسیار طولانی را طی کند و آن یک فرد شجاع می باشد که در مقابل فشار رئیس خود برای تکمیل و اتمام کار در زمانی مقاومت می کند که فشار منطقی و مشروع (قانونی) است.

ابزار اولویت بندی:

با وجود اینکه این راهکارهای ساده برای اولویت بندی با بسیاری از موقعیت ها متناسب می باشند موارد خاص بسیاری وجود دارند که شما به اولویت بندی دیگر و ابزارهای مدیریت زمان نیاز خواهید داشت، البته اگر شما به دنبال موثر بودن حقیقی  می باشید.

ما به بعضی از این ابزارهای اولویت بندی در زیر نگاه می اندازیم:

–       آنالیز مقایسه جفتی:

آنالیز مقایسه جفتی مفیدترین ابزار در جایی است که معیارهای تصمیم گیری، مبهم، عینی یا ناپیوسته می باشند. این ابزار به شما در اولویت بندی گزینه ها از طریق این مورد کمک می کند که هر آیتم را با سایر آیتم های دیگر در لیست به طور جداگانه مورد مقایسه قرار دهید.

با تصمیم گیری در هر مورد که کدام یک از دو مورد دارای بیشترین اهمیت است، شما می توانید نتایج را برای به دست آوردن  یک لیست اولویت بندی شده، به دست آورید.

لطفا ادامه مقاله را در بخش دوم دنبال فرمایید.

با آرزوی موفقیت ۱۳۹۳/۰۳/۱۳

ترجمه شده توسط مدیریت سایت سیمینه

منبع:www.simineh.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *