انتخاب روش صحیح مطالعه و یادگیری

روش مناسب مطالعهشاید شما هم جزء آن دسته از افرای باشید که بازدهی مطالعه ی شما نسبت به زمانی که صرف می کنید و انرژی که مصرف می کنید راضی کننده نیست. تا به حال به فکرتان خطور کرده که شاید شیوه ای که برای مطالعه بکار گرفته اید اشتباه باشد؟ در این مقاله می خواهیم با یکدیگر روش صحیح مطالعه و یادگیری را مرور کنیم تا بتوانیم مطالعه ای مفید داشته باشیم که محتوای آن در خاطرمان بماند.

اشتباه اغلب دانش آموزان این است که سعی میکنند دقیقا مانند دیگر دوستانشان مطالعه کنند . باید این نکته را بدانیم که شیوه ی مطالعه هر شخص با اشخاص دیگر تفاوت دارد . شاید روشی که دوستان ما انتخاب کرده اند بسیار برایشان مفید واقع شود، ولی برای ما اصلا موثمر ثمر نباشد . در مرحله اول باید توجه داشته باشیم که چه روشی را انتخاب کنیم تا بتوانیم سطح یادگیری خود را افزایش دهیم.

روش صحیح مطالعه برای شما کدام است؟

  • روش مطالعه شنیداری

بعضی از افراد نحوی یادگیری و مطالعشان شنیداریست. یعنی باید یک مطلب را خوب بشنوند تا یاد بگیرند روش صحیح مطالعه برای این افراد این است که موقع تدریس دروس از ضبط صدا استفاده کنند وعلاوه برآن نوار صوتی دروس را تهیه کنند و بعدا آن را گوش دهند تا بهتر نتیجه بگیرند.

  • روش مطالعه دیداری

تعدادی افراد هستند که نحوی یادگیری ومطالعشان دیداریست . این افراد باید مطالب را با تصویر ببیند تا بتوانند آن را در ذهنشان ثبت کنند. این افراد میتوانند از سی دی وفیلم های موجود در بازار استفاده کنند تا بهترین نتیجه را بدست بیاورند .

  • روش مطالعه نوشتاری

گروهی نیز برایس یاد گیری باید از روش نوشتاری استفاده کنند تا بتوانند مطالب را خوب در ذهنشان ثبت کنند .این افراد باید از شیوه نت برداری  درهنگام تدریس دروس استفاده کنند .

روش دیگری که در یادگیری میتواند موثر باشد . نحوی برقراری ارتباط بین دانش آموز ومعلم است . نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که ما برای یاد گیری به معلم نیاز داریم پس باید در کلاس فعالیت داشته باشیم ، سوال بپرسیم ، این کارها باعث میشود که معلم متوجه شود که ما خودمان برای یادگیری بهتر راغب هستیم و به همان میزان تلاش هم میکنیم پس او نیز در این امر به ما کمک خواهد کرد و این فعالیت ها خود به خود باعث برقراری ارتباط بهتر ودوستانه تری بین معلم ودانش آموز خواهد شد ویادگیری دروس برای دانش آموز لذت بخش تر خواهد شد .

مطالعه صحیحنکات مهم در اصلاح روش مطالعه

دوری از مواردی که تمرکز شما را بهم میزند نیز میتواند کمک بسزایی به شما در یادگیری بهتر  باشد .

در ساعت مشخصی که برای مطالعه در نظر گرفته اید سعی کنید از صحبت کردن با دوستانتان خود داری کنید . از نشستن کنار تلوزیون ،کامپیوتر، تلفن و…. خود داری کنیدتا بتوانید بهتر روی مطالعه تمر کز داشته باشید .

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید انتخاب محیط  مناسب است . هر شخصی برای مطالعه در محیطی قادر به یاد گیری وتمرکز است . انتخاب محیط مناسب با توجه به روحیه خود شخص نیز از دیگر موارد موثر برای یاد گیری بهتر است .

کمک گرفتن از دیگران نیز میتواند برایتان موثر باشد. اگر در هر مبحثی مشکل داشتید حتما از معلم یا اشخاصی که مطمعن هستید میتوانند به شما کمک کنند سوال کنید .

سعی کنید به روش مباحثه ای درس بخوانید . یعنی یک یا چند نفر از دوستانتان را که شیوی مطالعشان مانند شماست را پیدا کنید وبه روش طرح سوال و تحلیل مطالب در س بخوانید . درس خواندن با دیگرا این فرصت را به شما خواهد داد که از اطلاعات دیگر دوستانتان استفاده کنید .این روش نیز میتواند روش مناسبی برای یادگیری بهتر باشد .

تهیه شده در گروه محتوای سیمینه

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 1 =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی