بهانه ، بیماری و عنصر اصلی ناکامی در موفقیت

بهانه– به موفقیت‌های خود و دیگران در زندگی نگاه بیندازید، و به علل موفقیت دیگران بپردازید.اگر با دقت به مطالعه روی زندگی افراد بپردازید، متوجه خواهید شد افراد ناموفق از بیماری « انجماد  فکری »  یا  « تفکر بایگانی » رنج می‌برند.ما این بیماری فکری را بهانه جویی می‌نامیم.

-وقتی با دقت به علت شکست‌ها نگاه کنید ردپای این بیماری (بهانه‌جویی) را در بیشتر شکست‌ها خواهید دید.

– بهانه و اشکال‌تراشی تفاوت اساسی بین شخص پویا و موفق با شخصی است که خودش را به‌زور در یک نقطه نگه‌داشته است.افراد پویا و موفق کمتر عذر و بهانه را دست آویز شکست های خود قرار می دهند، اما افرادی که عذر و بهانه جزء لاینفک تفکراتشان است همیشه برای عدم موفقیت و شکست ها بهانه های بیشماری دارند.

– افرادی که در رده میانی جامعه قرار دارند برای عدم موفقیت های خود به شرح چراهای خود می پردازند، چرا آنها ندارند؟ چرا آنها انجام نمی دهند؟ چرا آنها نمی توانند؟ چرا آنها….. چرا و چراهای بیشمار.

اگر در زندگی افراد موفق دقیق شویم متوجه خواهیم شد که این بهانه ها واشکال تراشی ها در زندگی آنها هم وجود داشته ولی آنها این بهانه ها و چراها را نادیده گرفته اند.

نمونه بارز افراد موفق کسانی هستند که از سلامتی جسمی برخوردار نیستند ولی در مسابقات المپیک مدال گرفته اند. این افراد بهانه و عذرهای زندگیشان را نادیده گرفته اند.

– عذر و بهانه مانند هر بیماری دیگری اگر مداوا نشود روز به روز وخیم تر خواهد شد و کسی غیر از شخص بهانه جو در این میان قربانی نخواهد شد. اوست که در جریان ذهنی عذر و بهانه غوطه ور خواهد شد.

– وقتی شخصی بخواهد از انجام مسئولیتی شانه خالی کند دنبال بهانه می گردد و در ذهن خود برای عدم پذیرش این مسئولیت اشکال تراشی خواهد کرد. فرد بهانه جو با خودش فکر میکند من نمیتوانم این کار را به درستی انجام دهم. چه کلکی میتوانم بزنم تا آبروریزی نشود؟ ناخوشی چطوراست؟ تحصیلات کم؟ جوانی وکم سن وسالی؟ بدشانسی ؟ بدبختی و بدبیاری؟ روشی که خانواده مرا بار آورده اند؟

– قربانیان بهانه جویی و اشکال تراشی به خاطرمتوسل شدن به بهانه ها مغزشان به جای اینکه درگیر حل مشکلات شوند مشغول همین بهانه ها شده اند. در وجدان و ضمیر ناخوداگاه آنها به جای مشکلات، عذر و بهانه جایگزین شده است.

– افکار مثبت ومنفی، هنگامی که با تکرارمداوم تقویت شوند روز به روز قدرتمندتر و بارورتر خواهند شد.

– فرد بهانه جو واشکال تراش در ابتدا خودش می داند که استدلالش برای عدم موفقیت دروغی بیش نیست ولی بر اثر تکرار و تلقین مکررآن، او متقاعد می شود که موضعی که در پیش گرفته کاملا درست است. نه تنها او موفق نخواهد شد، بلکه شایستگی آن را ندارد و نباید موفق شود.

– اولین کاری که برای مقابله با این بیماری « بهانه جویی » باید در برنامه خود قرار دهید این است که با اندیشه مثبت، موفقیت خود را از هر گزندی دورنگه دارید. بهانه ها در شکل های زیادی ظاهر می شوند، ولی بدترین و شایع ترین بهانه ها: عذر تندرستی، عذر عدم هوش و زکات، عذر پیری، عذر شانس واقبال است. اکنون باید ببینیم که چگونه باید با این چهارعذر که عمومیت بیشتری دارند مقابله کنیم.

چهار عذر که عمومیت بیشتری دارند

الف – عذر تندرستی.عذر سلامتی بیشتر از نوع دیگر بیماری اشکال تراشی مزمن و حاد است. « حالم خوب نیست » چیزهایی که به خود نسبت میدهیم، سرگیجه، فشار بالا، درد مفاصل، سردرد…

میلیونها نفر از مردم جهان از بیماری بهانه سلامتی رنج می برند.

– آیا در اغلب موارد این بهانه ها موجه است؟ مروری روی زندگی افراد موفق که دارای مقامات عالی هستند داشته باشیم، هستند کسانی که حتی عارضه جسمی هم دارند و می توانستند عذر واقعی برای عدم تندرستی بیاورند ولی این کار را نکرده اند.

– هیچ کس وجود ندارد که بی عیب و نقص باشد. در هر کسی از لحاظ جسمی ناراحتی و اشکالی وجود دارد. بسیاری تسلیم تمام یا بخشی از این بهانه ها شده اند اما افراد موفق که افکار موفقیت آمیز دارند تسلیم نمی شوند.

– برای مقابله با عذرهای سلامتی چهار گام اساسی بردارید:

۱- از صحبت کردن در مورد عذرهای عدم سلامتی خود، خوداری کنید.

۲- از غصه خوردن درمورد سلامتی خود، خودداری کنید

۳-از وضع سلامتی خود به همان گونه که است سپاسگزار باشید.

۴- اغلب به خودتان تلقین کنید « کهنه شدن و فرسوده شدن بهتر از زنگ زدن و از کار افتادن است» زندگی در اختیار شماست از آن لذت ببرید.

ب- دومین عذر ، عذر هوش و  فراست یا فقدان حافظه است. شما باید مغزتتان را برای رسیدن به اهداف و موفقیت ها بکار بگیرید. نود و پنج درصد مردم کم و بیش با درجات مختلف با این عذر و بهانه سر و کار دارند.

بر خلاف عذرهای دیگر، افرادی که این بهانه را در ذهن خود پرورش داده اند آن را به زبان نمی آورند و در درون خود به آن می پردازند. خیلی از افراد در ظاهر قبول ندارند کم هوشند بلکه این احساس را در درون خود نگه می دارند.

– اغلب در اشکال تراشی هوش و ذکاوت دو اشتباه وجود دارد

۱- نیروی فکری خود را دست کم بگیریم.

۲- نیروی فکری دیگران را دست بالا بگیریم.

و به خاطرهمین اشتباه اغلب مردم خود را بی لرزش می دانند و در بکار گرفتن استعدادها و موقعیت های خود تلاش نمی کنند.

آنچه که مهم است این نیست که شما چه اندازه هوش و ذکاوت دارید بلکه مهم این است که چگونه آنچه که دارید را به کار بگیرید.

تمرکز روی هوش و استعداد ذاتی خیلی مهم تر از این است که شما چه اندازه باهوش باشید.

– فردی که هوش متوسطی داشته باشد ولی مثبت اندیشی همراه با تعاون وخوش بینی هم داشته باشد بسیارموفق تر از فردی است که هوش بالایی دارد ولی منفی باف بدبین وعدم تعاون دارد.

به خاطرداشته باشید که طرز فکر و اندیشه شما هادی و راهنمای هوش و ادراک شماست نه اندازه هوش شما.

– سه نکته برای مقابله با عذرهای هوش واستعداد.

۱- هیچ وقت هوش و ذکاوت خود را کمتر از دیگران ندانید و هوش دیگران را برتر از خود به حساب نیاورید. بر سرمایه های درونی واستعداد های خود متکی باشید.

۲- روزانه چند نوبت به خود تلقین کنید « طرز فکر من و نحوه برخورد من خیلی مهم تراز هوش واستعداد من است.» عقل و تفکر خود را مثبت محور کنید، از فکر خود برای موفقیت و پیروزی استفاده کنید نه دلیل و بهانه برای شکست.

۳-به خاطر داشته باشید که توانایی برای تفکر و اندیشیدن، خیلی ارزشمندتر از توانایی برای حفظ مسلمات و بایدها و حقایق است. از مغز خود برای پیشبرد اهدافتان استفاده کنید.

ج- نکته سوم بهانه سن و سال است

– فایده ندارد دیگر از من گذشته من دیگر خیلی پیرشده ام یا هنوز برای انجام این کارجوانم.

-وقتی بهانه سن سال را در ذهن خود بارور کنید مسلما نتیجه مطلوبی از کارایی ذهن واستعداد خود در سن مناسب خود نخواهید داشت. زمانی که شما عذر سن و سال را از میان بردارید، می توانید نتیجه طبیعی سن خود را برخوردار شوید.وقتی ترس محدودیت سن را کنار بگذارید علاوه برموفقیت، سالیان درازی را نیز به عمر خود می افزایید.

– افرادی که درگیر بیماری عذر سن وسال هستند نه از زندگی کنونی خود درست استفاده می کنند و نه آینده پیش رویشان درخشان خواهد بود. افراد موفق به سن و سال در رسیدن به هدف و موفقیت توجه نمی کنند بلکه به استعدادهای ذاتی و نیروی خلاق ذهن خود توجه دارند. با استفاده از خلاقیت ذهن خود زمان کنونی را ازدست نمی دهند و آینده را نیز برای خود ذخیره خواهند کرد.

وقتی با استفاده از استعداد و بدون در نظر گرفتن سن کنونی فرصتها و پیشرفتهای بیشتری برای خود می سازید، سن وسال به خودی خود هیچ وقت مساله ساز نخواهد بود مگر اینکه خود به آن بها دهید.

مقابله با بهانه سن و سال درسه گام:

۱- به سن کنونی خود با نظر مثبت نگاه کنید.نه «من هنوزجوانم» و نه « از من دیگر گذشته » با دوری از این بهانه به آینده با دید مثبت نگاه کنید و آینده را روشن و دست یافتنی ببنید. از سراسر زندگی خود لذت ببرید.

۲- برای خود تخمین بزنید چه مدت از سالهایی را که می توانید برای اهدافتان تلاش کنید را پیش رو دارید. یک فرد سی ساله هنوز هشتاد درصد سالهای باروری خود را پیش رو دارد.

۳- زمان آینده را سرمایه هدف دلخواه و مشخصی که دارید قراردهید. هیچ وقت برای سرمایه گذاری روی زمان دیر نیست هر وقت به مغزتان اجازه دهید منفی فکر کند دیر است. نگویید بعدا بگویید من از همین حالا شروع خواهم کرد. سالهای بهتری را در زندگی آینده پیش رو خواهم داشت. این اندیشه روش اندیشه انسان های موفق است.

د – بیماری بعدی ، بهانه بدشانسی و بد اقبالی است.

– « وضع من با دیگران فرق میکند. من معمولا بدشانسم.» کارشناسان اعتقاد دارند آنچه که ازنظر ما سانحه و اتفاق نامیده میشود که شانس و بخت هم در آن دخیل است. نیجه اشتباه انسان یا نقض فنی یا هر دو توام با هم است.

-اگر خوب به صحبت اطرافیان دقت کنیم ، خیلی از آنها بدشانسی خود راعلت بروز مشکلات و شکست های خود وخوش شانسی دیگران راعلت موفقیت و پیروزی های دیگران می دانند.

این افراد به جای دیدن شایستگی افراد و قبول این واقعیت که موقعیت هایی که افراد در آن قرار دارند به خاطر شایستگی و استفاده درست از استعدادها و برنامه ریزی صحیح و مدیریت درست زمانی است. شانس و اقبال، چاپلوسی، نفوذ یا پارتی و…. را در این موارد دخیل می دانند.

دوعامل را برای مقابله با بیماری بهانه بخت واقبال باید به کار بگیریم.

۱- قانون علت و معلول را بپذیریم. خوب به زندگی فردی که او را خوش شانس می نامید نگاه کنید. شما متوجه خواهید شد آنچه باعث موفقیت و سبب کامیابی افراد شده بخت و اقبال نیست ، بلکه فراهم کردن تسهیلات ، استفاده از فکر در برنامه ریزی صحیح باعث این موفقیت ها شده است. شخص موفق به دلیل سرمایه گذاری فکری و به کارگیری تفکر در پیشبرد اهداف و دوری از بهانه هایی که تمامی مردم با آن درگیرند به موفقیت ها و منافع کنونی دست پیدا کرده اند.

۲- فقط در رویا به سر نبرید. رویاها و آرزوهای افراد بدون تلاش و کوشش هیچ گاه محقق نخواهند شد. هیچ کس بابخت واقبال به جایی نرسیده است . برای رسیدن به موفقیت و اهدافی که در زندگی دارید باید اصولی پیش بروید و روی بخت واقبال حساب باز نکنید. شانس به تنهایی اهداف شما را آنگونه که دوست دارید محقق نمیکند بلکه شما باید روی توسعه کیفیت اموری که در زندگی برایتان مهم است تمرکز کنید، و طبق برنامه ریزی روی اهداف حرکت کنید.

پایان

موفق و موید باشید.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی