اصول مهم در مهارت مدیریتی

مهارت مدیریتیمهارت مدیریتی چیست؟

مهارت مدیریتی به توانایی گفته میشود که در آن فرد در خود امکان به حرکت درآوردن  و هدایت افراد یک مجموعه را در راستای اهداف تعیین شده و متناسب با اهداف سازمان را فراهم می آورد.

همه ما به خوبی می دانیم که مهارت مدیریتی یک دانش است و این دانش از یک منطق و سیستم پیروی می کند. بنابراین رفتار مدیر تابع علم مدیریت است و یک مدیر ما هر کسی است که از سرچشمه علم و دانش مدیریتی به نحو احسن استفاده کند.

از جمله عواملی که به مهارت مدیریتی پر و بال میدهد و آن را به کمال میرساند.

– اعتماد بنفس

– احتیاط عقلانی

– هدفمند بودن

– و داشتن تصمیم گیری و تصمیم سازی است

عامل اساسی دیگری که در مدیریت تاثیر گذار است زمان و نحوه استفاده از آن است. زمان مسئله ای نیست که بتوان آن را نادیده انگاشت.

مدیریت همانطور که عامل بسیاری از پیروزی هاست بسته به نوع استفاده از آن میتواند عامل شکست هم باشد.

مدیریت عبارت است از ایجاد مجموعه ای از فعالیتها و تصمیماتی که سبب ایجاد یک یا چند روش موثر برای رسیدن به هدف شرکت.

مدیرانی در این راستا موفق خواهند بود که علاوه بر برنامه های کوتاه مدت به برنامه های بلند مدت و اهداف آینده شرکت نیز فکر کنند. در گذشته مدیران بیشتر وقتشان را صرف امور روز مره می کردند وبه اهداف و برنامه بلند مدت اهمیتی نمی دادند.

ولی امروزه مدیرانی موفق خواهند بود که برای خود برنامه و اهداف بلند مدت داشته باشند. برای حصول این امر در ابتدا مدیر باید زمان مناسب برای این کار را ایجاد کند تا بتواند به برنامه ریزی برای بلند مدت بپردازد.

۱- تنظیم روش های مناسب عملکرد

برای کارهای تکراری به تنظیم روش های مناسب بپردازد و براساس تنظیم روش ها هر جا که نیاز بود خط مشی کرده و دست به حذف یا تغییر عملکرد بزند .

۲- بودجه ریزی و کنترل

با ایجاد سیستم بودجه بندی وپیش بینی فروش وگردش بودجه در آینده برای بلند مدت تصمیم گیری کند .مدیر باید خود را از تصمیمات موردی رها کرده و به کنترل امور و اصلاح دست بزند.

زمانی که مشکلات موردی با تصمیم گیری های درست حل شود وقت مدیر آزاد شده و مدیر میتواند به تفکر در باره چگونگی عملکرد بهتر بپردازد.

برنامه ریزی بلند مدت در دو مفهوم کار برد دارد

مفهوم اولیه برنامه ریزی بلند مدت عبارت است از تعیین تورم و رکود و همچنین پیش بینی نیاز بازار، توجه به فرصتها و تهدیدات که در روند شرکت تاثیر گذار خواهد بود. بعد از تعیین این امور مدیر با انتخاب راهکار مناسب و با توجه به منابع موجود و در اختیار، شرکت را در مسیر حرکت اهداف پیش خواهد برد .

مفهوم ثانویه، در برنامه ریزی بلند مدت در این مفهوم باید دست به اتخاذ روشهای مهم و اساسی زد که برای شرکت تعهدات سنگینی ایجاد خواهد کرد.

در ابتدا همه حالتهای ممکنی که احتمال دارد در آینده برای شرکت پیش بیاید را در نظر می گیرند (تورم و رکود ) سپس با توجه به امکانات و منابع در اختیار شرکت راه حل های گوناگون برای هر یک از موقعیت ها در نظر گرفته می شود تا در صورت وقوع هر کدام از حالتها از برنامه های از پیش تعیین شده که مناسب حال شرکت است یکی را انتخاب کنند .

به این روش ، برنامه ریزی استراتژیک هم گفته می شود .در این روش تصمیمات مهم وسر نوشت ساز است . در این روش با هرتغییری باید روش مناسب را مطابق با شرایط ایجاد شده جدید اتخاذ کرد . که اگر روش انتخابی نادرست باشد سبب شکست مدیریتی وبه درد سر افتادن شرکت خواهد شد .

مدیریت استراتژیک (راهبری )

مدیریتی که در آن مدیر رده بالای موسسه ، عملکرد وجهت گیری بلند مدت سازمان را مشخص می کند . این فرایند از طریق یزنامه ریزی صحیح موقعیتی ، اجرای مناسب و ارزیابی مداوم تحقق می پذیرد .

مدیریت استراتژیک مجموعه ای از اقداماتی است که به وسیله آن مدیر یک سازمان باید .

۱- بررسی وتجزیه وتحلیل فرصتها وتهدیدات محیط خارجی شرکت

۲- بررسی وتجزیه وتحلیل نقاط ضعف وقوت محیط داخلی شرکت

۳- مشخص کردن اهداف شرکت وتعیین خط مشی

۴- ایجاد روشهایی که با نقاط قوت وضعف ف فرصتها وتهدیدات منطبق باشد

۵- اجرای روشهای راهبردی با توجه به موقعیتهای پیش آمده

۶- ارزیابی وکنترل استراتژیک به منظور اطمینان از رسیدن به اهداف سازمان

دلایل اهمیت آگاهی مدیریت استراتژیک

تشدید رقابتهای داخلی وخارجی ونفوذ بیشتر دولت در عملکرد بازرگانی ، شرکتها را براین امر وا می دارد که درک مدیریت استراتژیکی را مورد توجه قرار دهند .

کارمندان ، سر پرستان و مدیران میانی نیز باید با مدیریت استراتژیک آشنا باشند . آشنایی با این مسئله به آنها کمک می کند تا ارتباط  وظایف شغلی خود را با اهداف شرکت همسو و هماهنگ کنند .

روشهای استراتژیک نه تنها عملکرد شغلی را بهبود می بخشند ، بلکه فرصت ارتقاع شغلی را نیز افزتیش می دهند . وهمین امر باعث تاثیر مثبت روی عملکرد شررکت وسازمان خواهد شد .

مدیریت استراتژیک باعث می شود:

– در مقابل تغییرات محیط غافلگیر نشویم

– ایجاد انگیزهوحرکت وهماهنگی افراد زیر مجموعه شرکت در راستای اهداف بلند مدت در جهت حرکت سازمان برای رسیدن به اهداف آن شرکت .

– باعث ایجاد موفقیت ورضایت خاطر بیشتر کارمندان خواهد شد .

– هماهنگی ارتباطات بهتر واستفاده مطلوب از منابع ددر شرکت .

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + نه =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی