دلایل عدم موفقیت در برنامه ریزی و مدیریت زمان

دلایل عدم موفقیت در برنامه ریزی و مدیریت زمان

چرایی کمبود وقت و عدم موفقیت در برنامه ریزی

مسئله کمبود زمان برای همه یک عنصر مشخص ندارد. برای اینکه بخواهیم دلایل عدم موفقیت در برنامه ریزی را بشناسیم، باید علل ایجاد کننده کمبود زمان را مشخص کنیم:

– رویا پردازی

شاید رویا پرداز هستید .رویا پردازی زیاد یکی از دلایل ایجاد کننده کمبود زمان است . وقتی ما به جای تلاش وکوششش در رویا به سر می بریم مسلما فرصت عل کردن به کارهایمان را از دست میدهیم .

– ترس از روبه رو شدن با کارهای بزرگ

شما احساس خود کم بینی می کنید واعتماد به نفس لازم برای روبه رو شدن با کارهای بزرگ را ندارید . مخصوصا زمانی که فکر میکنید سن شما بیشتر از آن است که فرصت ریسک کردن را داشته باشید . ترس ازز روبه روشدن با کارهای بزرگ نیز یکی از دلایل ایجاد کننده کمبود زمان است .

– ضعف در مهارت تصمیم گیری و اولویت بندی

زمانی که فعالیتهای زیادی را به عهده گرفته اید وقادر به تشخیص این را نیستید  که کدام کار مهم ترا ست وباید در صدر امور قرار گیرد .عدم توانایی تشخیص اولویت نیز یکی از دلایل ایجاد کننده کمبود زمان بشمار می آید .

– نداشتن قدرت تفویض اختیار

زمانی که بخواهیم از فردی برای سریعتر انجام شدن کارها استفاده کنیم و کاری را بر عهده آن شخص قرار دهیم تا کارهایمان سریعتر پیش برود ، ولی به دلیل انتخاب افراد ناکارآمد مجبور به دوباره کاری میشویم که این دوباره کاری زمان بیشتری از زمان انجام خود آن کار برای ما خواهد داشت . مثل کمک گرفتن برای تایپ یک نامه اداری از همکارمان که مهارت کافی درا ین زمینه را نداشته باشد وما مجبور به ویرایش مجدد آن نامه شویم .

– کمال گرا بودن

کمال گرا بودن نیز یکی از دلایل ایجاد کننده کمبود زمان است . افرادی که همیشه به دنبال بهترین ها هستند وکارها را صد در صد عالی میخواهند همیشه وقت زیادی را صرف انجام بک کار کرده و از بقیه امورغافل میشوند .این باعث میشود زمان را برایی انجام بقیه کارها از دست بدهند .

– ضعف در انتخاب راهکار و نداشتن هنر حل مسئله

گاهی راهی را که  برای پیش برد امور بکار میگیریم ،اشتباه است  و ما به جای تغییر راه کار چندین بار راه کارمان را مرور کرده و در پی یافتن راهی برای بهتر شدن آن هستیم . مثلا به جای تغییر شیوه مدیریتی خود به دنبال افراد خاطی در شرکت هستیم .در این جا شما باید به جای تغییر روش حل مسئله صورت مسئله را تغییر دهید .

– نه نگفتن

دلیل دیگری که بسیاری را دچار کمبود زمان میکند ضعف در نه نگفتن است . افراد زیادی به خاطر نداشتن این هنر زمان عمده خود را صرف کارهایی می کنند که به خاطر رودر بایستی مجبور به انجامش شده اند . این افراد زمان خود را صرف انجام امور دیگران کرده و برای انجام کارهای خود دچار کمبود وقت خواهند شد .

حالا باتوجه به بررسی موارد فوق باید ببینیم جزء کدام دسته از افراد هستیم که دچار کمبود زمان و عدم موفقیت در برنامه ریزی میشویم و قبل از اینکه به دنبال برنامه ریزی و مدیریت زمانی باشیم ، این مسئله را در خود برطرف کنیم و بعد اقدام به برنامه مدیریتی زمان کنیم .

 

موفق وپایدار باشید

www.simineh.com

 

2 comments

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 9 =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی