مهارتهای مدیریت زمان

آیا زمان کالایی ارزان است؟    Time management skills

بنیامین فرانکلین گفت: «وقت پول است» آیا این چنین است؟

زمان از پول هم ارزشمندتر است. اگر ما پولی را از دست بدهیم و یا آن پول را سرمایه گذاری کنیم دوباره آن یا بیشتر از آن را بدست می آوریم، اما در مورد زمان چنین چیزی محال است.

زمان چیزی است که هیچ وقت نمی توان آن را تولید کرد و یا آن را متوقف کرد و در وقتی دیگر از آن استفاده کرد.

استفاده از یک ساعت و یا حتی یک دقیقه از وقتمان برای به دست آوردن بیشترین بهره فقط در آن زمانی که هستیم امکان پذیر است و ما فرصتی دوباره برای این کار نخواهیم داشت.

حتی اگر هم فرصتی دوباره پیش بیاید و یا اگر بتوانیم صبر کنیم و در زمانی دیگر مجال انجام دادن کار را به دست آوریم مسلماً باید برای آن بهایی بپردازیم.

به جای آن که در دو برهه از زمان بتوانیم به دو هدفمان برسیم، در فرصتی که داریم می توانیم فقط به یکی از آنها جامه عمل بپوشانیم و کارایی ما نصف خواهد شد.

زمان در گذر است.

هیچ یک از ما عمر جاودانه نداریم، در همان مدت زمانی که زندگی می کنیم و در همان زمانی که فرصت انجام کاری را داریم باید کار را انجام دهیم.آن گونه بکوشیم که گویی هرگز مجال دوباره به دست نخواهیم آورد و برای بار نخست با جدیت تلاش کنیم.

زمان هیچ وقت برای ما صبر نمی کند، او کار خودش را انجام می دهد و با سرعت می گذرد. این وظیفه ماست که او را دریابیم و از هر موقعیت خود برای بهره گیری استفاده کنیم و از هر ساعت و دقیقه آن برای رسیدن به هدفمان استفاده کنیم.

ما حتی نباید ۱۵ دقیقه از هر روزمان را هم هدر بدهیم. ۱۵ دقیقه ممکن است خیلی به نظر نرسد، اما دقایق جزئیاتی بی اهمیت نیستند. روزی ۱۵ دقیقه در سال می شود نود ساعت که تقریباً چهار شبانه روز است و یا ده روز کاری با روزی ۹ ساعت کار!

آیا ما این قدر وقت داریم که از آن چشم پوشی کنیم؟ اگر نداریم پس طوری رفتار کنیم که گویی داریم!

در شیوه اندیشیدن به زمان دقیق باشید.

در مورد مدت زمان انجام هرکاری حدودی تعیین کنید. اگر می توانید کاری را در ۴۵ دقیقه انجام دهید، این کار را بکنید.

اگر برای انجام کاری زمان ۶۰ دقیقه را در نظر گرفته اید در همین مدت زمان کار را انجام دهید نه در هفتاد یا هشتاد دقیقه.

در مورد دوره تعیین مدت زمان خود دقیق باشید، حدودی تعیین کنید که کوچک باشد.

کار مهم را هم اکنون انجام دهید.

تصمیم گرفتن برای به انجام رساندن کاری در همین لحظه یا فرصت بعدی باید براساس اهمیت آن کار نسبت به کاری که در دست اجرا دارید باشد نه حجم کارتان.

اگر کاری که انجام می دهید واقعا پر اهمیت است بهترین راه آن است که آن کار را تکمیل کنید و تمام موانع را از سر راه آن کار برداید و آن را هم اکنون انجام دهید.

اولویت بندی:

ما باید بتوانیم جایگاه هرکاری را تشخیص بدهیم و هریک را از حیث اهمیت رده بندی کنیم. کارهایی که انجام آن ضروری تر است باید در ابتدا انجام شود بعد به انجام کارهای کم اهمیت پرداخت.

زمان کالایی ارزشمند است. باید آن را دریابیم.

منبع: www.simineh.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *