زندگی با انگیزه

چگونه زندگی با انگیزه تری داشته باشیم؟

چگونه زندگی با انگیزه تری داشته باشیم؟

زندگی روز به روز پیچیده تر می شود و انسانها در مواجهه با مشکلات متعددی که با آن دست و پنجه نرم می کنند راهکارهای متفاوتی را برمی گزینند. برخی در برابر مشکلات سرخم می کنند و برخی تهدیدات و مشکلات محیطی را به فرصت تبدیل می کنند، فرصتی برای تجدیدنظر در روش های اشتباه گذشته و ایجاد انگیزه هایی قوی تر.

اما سوال اینجاست که چگونه می توان به راهکارها دست یافت؟

پس حالا بهتر است اندیشه های مثبت و سازنده را در ذهن خود سامان دهیم و لحظه ای در خود تامل کنیم:

1 . برای کارهای مثبت خود جایزه تعیین کنیم.

گاهی اوقات رغبت داریم به انجام کارهای مثبت و سازنده، اما چرا بیشتر اوقات کارهایی انجام می دهیم که کمترین انگیزه ای برای انجام آن نداریم؟

راهکار این مساله بسیار آسان است! برای کارهای خود هر چند کوچک جایزه در نظر بگیریم. این جایزه می تواند قدم زدن در یک محیط دل انگیز باشد، حتی یک خرید بسیار ارزان مثل خرید یک بستنی می تواند مشوق خوبی باشد.

2 . یوگای موفقیت.

هر روز صبح که بیدار می شوید قبل از هر چیز به حرکات یوگا بپردازید. این کار به جسم و روح شما آرامش بی انتهایی می بخشد. سپس در حالت ذن بنشینید و برنامه های روزانه خود و کارهایی را که از قبل برنامه ریزی کرده اید، ترسیم نمایید.

انجام برنامه یوگای صبحگاهی، اضطراب و تشویش را از شما دور می کند و شما را سرشار از شوق به انجام کارهای خوب می کند. فراموش نکنید چند تنفس عمیق می تواند زندگی و سازندگی را در روح و روان شما جاری کند.

3 . نقشه راه پیشِ روی خود را ترسیم کنید.

برای ترسیم اهداف و مقاصد بلند مدت حتما لازم نیست یک مهندس معمار یا نقشه کشی باشید. شما در هر مقطعی، در هر سنی و در هر جایی می توانید نقشه راه زندگی خود را ترسیم نمایید. ترسیم نقشه راه، یکی از راههای قوی برای ایجاد انگیزه و تقویت اعتماد به نفس در خود می باشد.

مشخص کنید در طول سال آینده به چه اهداف مهمی می خواهید دست یابید. شما حتی می توانید با توجه به اهداف مهم تان نقشه راه سال های آینده را هم ترسیم نمایید.تعیین راهبردها می تواند به زندگی شما معنی بدهد و شما از اینکه در راه اهداف مهم خود قدم برمی دارید لذت ببرید. زندگی هدفدار تصویر زیبایی را از شما به دیگران نمایش می دهد و شما نیز از اینکه در نظر دیگران انسانی هدفدار و با برنامه جلوه می دهید از زندگی خود لذت می برید.

بالعکس انسانهای بی برنامه و بی هدف، وقت خود را بیهوده می گذرانند و نمی دانند برای چه کسب درآمد می کنند و باید چگونه درآمد خود را هزینه کنند. پس اکنون که به اهمیت تعیین راهبردهای زندگی واقف شدید، برای نوشتن راهبردهای بلند مدت خود وقت صرف کنید و از دست یابی به اهداف خود لذت ببرید.

4 . از انجام کارهای موفقیت آمیز کوچک خود لذت ببرید!

بله! انجام کارهای کوچک اما سازنده می تواند لذت انجام کارهای بزرگتر را در شما تقویت کند. کارهای معمولی و کوچک مانند مرتب کردن اتاق، تمیز کردن وسایل خانه و یا حتی پرداخت یک قبض تلفن می تواند علاوه بر اینکه حال شما را خوب کند و زندگی با انگیزه تری خواهید داشت، می تواند اعتماد به نفس و اراده شما را برای انجام کارهای بزرگ تر تقویت کند.

5 . آهسته اما پیوسته گام بردارید.

حتما در زندگی روزانه خود با افرادی روبرو شده اید که در زندگی خود کارهای مختلفی را تجربه کرده اند اما در هیچکدام ثابت قدم و موفق نبوده اند. به نظر شما علت چه می تواند باشد؟ با کمی تامل می توان به علت اصلی آن پی برد. اینگونه افراد در هیچ کاری شکیبائی به خرج نمی دهند. به محض ناکامی در اجرای برنامه های خود زود سرخورده و عصبانی می شوند و ناملایمات را در زندگی خود تاب نمی آورند. اینگونه افراد هیچگاه موفق نیستند چرا که دید آنها نسبت به زندگی کوتاه مدت و بدون برنامه است. این افراد قدرت آینده نگری و صبر و شکیبائی در راه رسیدن به اهداف خود را ندارند و بالعکس افرادی هستند که در راه رسیدن به اهداف خود در زندگی صبر و شکیبائی نشان می دهند، چرا که می دانند برای چه هدفی زندگی می کنند. پس حالا آهسته تر گام بردارید ولی پیوسته در راه کسب اهداف خود مبارزه کنید.

6 . با قلم و کاغذ معجزه کنید!

اهداف خود را در قالب برنامه های کاربردی روی کاغذ بیاورید و آنرا روی دیوار اتاق خود نصب کنید. هر شب قبل از خواب برنامه های فردا را روی کاغذ بیاورید. این کار تمام قوای ذهنی و جسمی شما را برای انجام کارهای از پیش تعیین شده مجهز می کند. البته در انجام کارهای خود انعطاف به خرج دهید، چون ماشینی زندگی کردن انسان را سرخورده و مایوس می کند. آخر هفته مجالی برای تفریح بگذارید و از اینکه توانسته اید هفته ای موفق و سودمند را پشت سر بگذارید از زندگی خود لذت ببرید.

7 . پرنده درون را از قفس محدودیت ها آزاد کنید!

انسانها توانائی های زیادی دارند، اما همواره از مقدار کمی از آنها به نفع دستیابی به اهداف و استراتژی های خود سود می برند. چرا اینگونه است؟

شاید بارها از خود این سوال را پرسیده باشید، اما براستی علت چیست؟ باز هم مکث کنید، یک کاغذ روبروی خود بگذارید، لیستی از علائق خود را بنویسید و راههای دستیابی به آنها را نیز مرور کنید. با خود مرور کنید چرا تا کنون به اهداف خود دست نیافته اید؟ علل ناکامی خود را پیدا کنید و با شهامت آنها را از زندگی خود حذف کنید. حالا برای دستیابی به اهداف خود و یک زندگی با انگیزه دوباره برنامه ریزی کنید و قدم های کوچکی بردارید و مطمئن باشید که توانایی های خدادادی شما بیش از آن چیزی است که تصور می کردید. پس مانند یک قهرمان حرکت کنید و از عواقب انجام کارهای مثبت و سازنده خود ترس به خود راه ندهید.

با آرزوی موفقیت روزافزون

گروه محتوای سایت سیمینه

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *