جلوگیری از سندروم شکست پس از موفقیت

راز موفقیت از زبان ریچارد جان

چرا خیلی از مردم اول به موفقیت دست پیدا می کنند و بعد شکست می خورند؟

موفقیت ریچارد جان

یک دلیل مهم این است که ما فکر می کنیم موفقیت یک خیابان یک طرفه است، بنابراین ما هر کاری که برای موفقیت لازم باشد انجام می دهیم. ولی وقتی که به آن می رسیم تصور می کنیم که همه چیز تمام شده است و در محیطی آرام به استراحت می پردازیم و انجام تمام کارهایی را که برای رسیدن به موفقیت انجام داده ایم متوقف می کنیم.

طولی نمی کشد که در سرازیری می افتیم. و به جرات می توانم بگویم این مسئله اتفاق می افتد، چون برای من اتفاق افتاد.

برای رسیدن به موفقیت سخت کار کردم و به خودم فشار آوردم ولی بعد متوقف شدم، چون فکر کردم “من به چیزی که می خواستم رسیدم … از الان می توانم استراحت کنم.”

برای اینکه به موفقیت برسم همیشه تلاش می کردم پیشرفت کنم و خوب کار کنم ولی بعد همه چیز را متوقف کردم، چون با خودم فکر کردم “من به اندازه کافی خوب هستم. دیگر بیشتر از این نیاز به پیشرفت ندارم. “

پیش از اینکه به موفقیت برسم، ایده های بسیار خوبی را ارائه می کردم، چون تمام کارهایی را که برای رسیدن به این ایده ها لازم بود انجام می دادم.

ولی بعد تمام این کارها را متوقف کردم، به این دلیل که با خودم فکر کردم که دیگر به اندازه کافی موفق هستم و دیگر نباید روی ایده ها کار کنم. بلکه ایده ها باید مانند یک شعبده ظاهر شوند و تنها چیزی که به ذهنم می رسید ایده های غیر خلاقانه بود! دیگر هیچ ایده ای نمی توانستم بدهم.

پیش از اینکه به موفقیت برسم، همیشه روی مشتری ها و پروژه ها تمرکز می کردم و پول برایم اهمیتی نداشت. ولی بعد جریان های پول بود که سرازیر می شد.

و این پول حواس من را پرت کرد. خیلی زود به جایی رسیدم که تمام وقتم به صحبت با کارگزار بورس و دلال ملکم می گذشت، در حالیکه باید آن وقت را برای مشتریانم صرف می کردم.

قبل از اینکه به موفقیت برسم همیشه آن کاری را انجام می دادم که دوست داشتم ولی بعد سرگرم اموری شدم که هیچ علاقه ای به آنها نداشتم، مثل مدیریت.

شکست بعد از موفقیت

من بدترین مدیر دنیا هستم، ولی تصور کردم از عهده این کار برخواهم آمد. چون هر چه باشد من رئیس شرکت بودم. به زودی ابرهای سیاه بر فراز سرم به حرکت درآمدند.

در آن زمان من ظاهرا در اوج موفقیت بودم ولی در عمل بسیار افسرده بودم. ولی من مرد این کارم، می دانستم چطور باید به این کار غلبه کنم.

من یک ماشین فوق العاده سریع خریدم ولی کمکی نکرد. من خیلی سریع تر شده بودم ولی کماکان افسرده بودم.

بنابراین پیش دکترم رفتم و گفتم دکتر، من می توانم هر چیزی که دلم می خواهد بخرم ولی خوشحال نیستم، خیلی افسرده ام.

چیزی که می گویند درست است ولی تا وقتی که برای خود من اتفاق نیفتاد، آن را باور نکردم. نمی توان شادی را با پول خرید؟

دکتر جواب داد: نه ولی داروی آرامش بخش را می توان با پول خرید و به من داروی ضد افسردگی داد.

ابرهای سیاه تا حدودی کنار رفتند ولی تمام کارهایم نیز کنار گذاشته شدند. چون مدام در حالت بی خبری بودم و حتی تماس های مشتریانم برایم اهمیتی نداشت.

مشتریان نیز دیگر تماس نگرفتند، چون می دانستند که من دیگر در خدمت آنها نبودم. من فقط در خدمت خودم بودم. بنابراین آنها پول هایشان را پس گرفتند و پروژه هایشان را نزد کسانی بردند که بهتر به آنها خدمت می کردند.

طولی نکشید که ورشکسته شدم. من و شریکم تام، مجبور شدیم کارمندان را مرخص کنیم. این نهایت سقوط برای هر دو نفر ما بود و باید از عرش به زیر می آمدیم و این فوق العاده بود. چون وقتی کارمندی وجود نداشته باشد، هیچ کسی برای مدیریت کردن هم وجود ندارد.

بنابراین من دوباره شروع به انجام کارهایی کردم که دوست داشتم و دوباره شروع به لذت بردن کردم. سخت کار می کردم و خلاصه اینکه: تمام کارهایی را که برای رسیدن به موفقیت لازم بود را انجام دادم. البته به همین آسانی و سریعی هم نبود. هفت سال طول کشید! ولی در پایان، تجارت من از هر زمان دیگری پررونق تر شده بود.

راز موفقیت از زبان ریچارد جانوقتی که من دوباره شروع به پیروی از این هشت اصل کردم، ابرهای سیاه برای همیشه از فراز سر من ناپدید شدند. و یک روز صبح از خواب بیدار شدم و گفتم، ” دیگر نیازی به قرص های آرامش بخش ندارم.”  و از آن موقع تا به حال دیگر به سراغ داروهایم نرفته ام.

من آموختم که موفقیت یک مسیر یک طرفه نیست. این طور به نظر نمی رسد؟ بلکه واقعا این طور به نظر می رسد. این یک سفر پیوسته است.

راز موفقیت:

و اگر بخواهیم از ” سندروم شکست پس از موفقیت” جلوگیری کنیم، باید فقط از این هشت اصل پیروی کنیم:

[highlight bgcolor=”#f2dd2f”]

۱- اشتیاق و علاقه شدید

۲- کار کردن

۳- تمرکز

۴- هل دادن خودم

۵- آگاهی و تصویرسازی

۶- بهتر کردن و اصلاح کار

۷- ارائه خدمات

۸- ایستادگی و سماجت و پافشاری

[/highlight]

چون مسئله فقط این نیست که چطور به موفقیت می رسیم، بلکه چگونه موفق ماندن هم مهم  است.

این شما و این مسیر پیوسته موفقیت.

از زبان ریچارد جان

 

 

با آرزوی موفقیت و شادی

گروه آموزشی سیمینه

 

 

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − چهارده =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی