شکل گیری عادتها

چگونگی فراگرفتن عادتهای خوب   Formation of habits

همه ما آنچه هستیم و یا می خواهیم باشیم حاصل اندیشه و احساس ماست.

اغلب روانشناسان معتقدند که ۹۵% آنچه که فکر و احساس می کنیم و انجام می دهیم تحت تأثیر عادتهایمان شکل می گیرد.اگر اندیشه های خوب و مثبت داریم و کارهای موفقیت آمیز انجام می دهیم به خاطر عادتهای خوبی است که داریم و اگر اندیشه های منفی داریم و کارهایی انجام می دهیم که با شکست روبرو می شود نتیجه عادتهای بدی است که داریم.

اگر می خواهیم به یک شخص موفق تبدیل شویم و یک زندگی عالی داشته باشیم باید عادتهای موفقیت را در خود ایجاد کنیم. همه عادتها فرا گرفتنی هستند و هر انسانی بدون هیچگونه عادتی متولد می شود. ما انسان ها عادتهایمان را از دوران طفولیت کسب می کنیم. فراگرفتن عادتهای خوب دشوار است اما زندگی کردن با آنها ساده است.

وقتی ما عادتی را در خود ایجاد می کنیم حالت خود به خود و ساده پیدا می کند مانند تنفس کردن و رانندگی کردن. ابتدا رانندگی برای کسی که رانندگی نمی داند بسیار دشوار است ولی بعد از مدتی تمرین به صورت عادت درمی آید و او به راحتی رانندگی می کند.

عادتها چگونه ایجاد می شوند؟

برای اینکه عادتی ایجاد شود:

۱- باید اتفاقی در زندگی ما بیافتد تا اندیشه یا احساسی را در ما تحریک کند.

۲- به عنوان یک پاسخ و واکنش رفتار خاصی از ما سر می زند.

۳- در نتیجه ما پیامد به خصوصی را تجربه می کنیم و اگر این فرایند را به قدر کافی تکرار کنیم عادت جدیدی در ما ایجاد می شود.

چه مدتی طول می کشد تا عادت جدیدی در خود ایجاد کنیم؟

این زمان می تواند از یک ثانیه تا چندین سال وقت بگیرد. مدت زمان شکل گیری عادت جدید به شدت احساساتی بستگی دارد که آدمی را مجبور می کند تا تصمیمی تازه در زندگی بگیرد.

برای مثال افراد زیادی هستند که مدام از کم کردن وزن خود صحبت می کنند ولی هیچ اقدامی در این مورد انجام نمی دهند، تا اینکه روزی دکتر می گوید که اگر از وزن بدنت نکاهی ممکن است که جان خود را از دست بدهی، ناگهان فکر مردن سبب می شود که آن شخص برنامه غذایی اش را تغییر دهد و یا تمرینات ورزشی مداوم انجام دهد تا از وزنش بکاهد.

هر تجربه ای از شادی فراوران یا درد و رنج فراوان وقتی با رفتاری ترکیب شود می تواند رفتار عادت شده ی جدیدی را بوجود بیاورد. به گفته متخصصان شکل گیری یک عادت جدید به طور متوسط ۲۱ روز طول می کشد. برای مثال اگر می خواهید که طرز صحبت کردن خود را تغییر دهید و نسبت به گذشته مودبانه تر و محترمانه تر صحبت کنید باید صحبت کردن با رعایت ادب را به مدت ۲۱ روز تمرین کنید تا تقریبا به شکل یک عادت دربیاید.

برای اینکه ما بتوانیم عادتی جدید را در خود ایجاد کنیم، می توانیم از روشی استفاده کنیم که تقریباً به شکل یک فرمول درآمده است.

مراحل شکل گیری عادت جدید

تصمیم گیری:

برای ایجاد یک عادت جدید ابتدا باید تصمیم قطعی بگیرید که می خواهید آن عادت را بوجود آورید. برای مثال اگر می خواهید خوش اندام شوید باید تصمیم بگیرید که حتماً هر روز به مدت ۱۵ دقیقه ورزش کنید و این کار را عملی کنید.

استثنا قائل نشدن:

به هیچ وجه برای عادت جدیدی که تصمیم گرفته اید بوجود آورید استثناء قائل نشوید و بهانه نیاورید. اگر تصمیم گرفته اید که خوش اندام شوید خود را ملزم کنید که هر روز به طور منظم ۱۵ دقیقه ورزش کنید. آن قدر این کار را انجام دهید که حالت خود به خودی، به خود بگیرد.

تصمیم خود را با دیگران در میان گذاشتن:

این کار برای این است که بدانید کسانی هستند که از تصمیم شما مطلع هستند و شما را نظاره می کنند، بنابراین شما با جدیت بیشتری تصمیم را دنبال می کنید.

تجسم کردن:

هر روز خود را مجسم کنید که به آن عادتی که می خواهید رسیده اید. برای مثال هر روز تجسم کنید که خوش اندام و زیبا شده اید. همان اندامی را که دوست دارید داشته باشید در ذهن خود مجسم کنید.

استفاده کردن از تلقینات مثبت:

برای اینکه عادت جدید با سرعت بیشتری در شما ایجاد شود به تکرار از تلقین مثبت استفاده کنید برای مثال مدام بگویید من خوش اندام شده ام.

مصمم بودن:

در مورد تصمیم خود سماجت به خرج دهید و آن قدر رفتار جدید را انجام بدهید که اگر زمانی آن را انجام ندادید ناراحت شوید.

پاداش دادن به خود:

به خاطر رفتار جدیدی که انجام می دهید به خود پاداش دهید، برای مثال به خاطر اینکه به طور مداوم هر روز ۱۵ دقیقه ورزش می کنید هفته ای یکبار به استخر بروید که این به عنوان پاداشی برای شما باشد.

منبع: www.simineh.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *