نحوه استفاده از زمان (بخش سوم)

اهرم دانش و تحصیلات  Achieve more with the right lever.

اهرم مهم دیگر موفقیت دانش کاربردی است. با ترکیب شدن با تحصیلات و عمل می تواند به اهرمی بزرگ تبدیل شود.

یادگیری بوسیله ی تجربه کند و دردناک است. اگر بتوانید روش رسمی تری برای یادگیری پیدا کنید، با سرعت بسیار بیشتری پیشرفت خواهید کرد. بیشتر از این، اگر دوره ی خوبی را انتخاب کردید پایه ی استواری برای دانشتان خواهید داشت که شکاف با ریسک بالا ندارد.

به همین علت افرادی که در محدوده های مرگ یا زندگی کار می کنند(مانند معماران، خلبانان، پزشکان و مانند اینها) به آموزشی طولانی و جامع نیاز دارند. با این همه، دوست ندارید که توسط جراحی فاقد صلاحیت جراحی شوید.

زمانی که تعداد کمی از ما در چنین محدوده های بحرانی عمل می کنیم می توانیم به وسیله ی مشخص کردن چیزهایی که لازم است بدانیم و سپس دستیابی به آن دانش، از یادگیری آزمون و خطا در طی سالها اجتناب کنیم.

بطور مشابه اینکه بسیاری از افراد در یک سازمان مجبور به یادگیری از طریق آزمون و خطا باشند روشی ناکارا است. روشی بسیار بهتر در سازمانها این است که دانش افراد اولیه را به دیگران آموزش دهند. این هسته ی مفهوم “مدیریت دانش” است.

این موارد کلید های موفقیت در اهرم دانش و تحصیلات هستند:

اول دانستن چیزی که لازم است بیاموزید.

دوم دانستن سطحی که باید در آن بیاموزید.

سوم متمرکز و گزینشی بودن در انتخاب ها.

و چهارم صرف زمان لازم برای دستیابی به دانش.

البته داشتن تحصیلات و دانش بیشتر لزوماً یک هدف از اهرم نیست. چنین چیزی تنها زمانی مزیت به شمار می رود که بتواند مستقیماً در اهداف و آرزوهای شغلی شما  کاربرد داشته باشدو به شکل عملیاتی و هوشمندانه با هدف انجام کاری مفید استفاده شوند.

با استخدام، مشاوره و استفاده از منابع خارجی افراد دیگر، شما اهرم دانش و تحصیلات آنان را علاوه بر منابعشان بدست می آورید.

اینکار زمانی موثر است که افراد درستی را انتخاب کنید.افراد اشتباه می توانند شما را کند کنند و پایین بکشند. اجازه ندهید چنین اتفاقی بیفتد.

اهرم تکنولوژی

موضوع یافتن اهرم تکنولوژی تفکر درمورد اینکه چگونه کار می کنید و استفاده از تکنولوژی به منظور اوتوماتیک کردن کارها در بالاترین سطح می باشد.

در یک سطح ساده، ممکن است متوجه شوید که تنها چیزی که برای در تماس بودن با خانه و محل کار نیاز دارید یک کامپیوتر لپ تاپ است. متناوباً، یک دستیار دیجیتال شخصی می تواند به شما کمک کند که از یک سیستم مدیریتی واحد، صحیح، با زمان پشتیبانی مناسب نگهداری کنید.

تلفن های همراهی که به ایمیل دسترسی دارند و صفحات وب را مرور می کنند ابزار سودمندی هستند که کمک می کنند بیشترین بهره را از زمان های غیر کاری در ساعات کاری یا هنگام سفر ببرید.

اگر کند تایپ می کنید نرم افزارهای شناخت صدا می توانند کمکی برای دیکته ی مدارک و ذخیره  زمان باشند.

در سطحی پیچیده تر، ممکن است متوجه شوید که می توانید از یک پایگاه داده های رومیزی مانند نرم افزار Access شرکت مایکروسافت بهره بگیرید تا فرآیند های کاری ساده را اوتوماتیک انجام دهید.

اگر بیشتر با پردازش داده های روزمره سروکار دارید (بعنوان مثال، اگر چندین پروژه های شبیه به هم را اجرا می کنید.) متوجه می شوید که اینکار زمان بسیاری را ذخیره می کند.

علاوه بر این تنها یک بار نیاز است فرآیندی را با چنین ابزاری اجرا کنید. پس از آن هربار فرآیند با همان شیوه و توسط کسی که آن را شروع کرده، اجرا خواهد شد .(این کار موجب کاهش نیاز به آموزش می شود یعنی اعضای جدید تیم می توانند به سرعت کارا شوند و شما می توانید سریعتر میزان موفقیت در عملیات هایتان را بسنجید.)

کسب و کارها می توانند از میان آرایه های گسترده ی راه حل های نرم افزاری یکی را انتخاب کنند. برخی از اینها توانایی اتوماتیک کردن یا ساده سازی کارهایی را دارند که در صورت نبود نرم افزار بسیار زمان بر هستند.

پایگاه داده های مدیریت ارتباط با مشتری سود بسیاری برای سازمانهای خدمات فروش و خریداران دارند. بعنوان مثال، سیستم های تهیه ی فهرست از کالاهایی که پول آنها در فروشگاه پرداخت می شود در سازمان هایی که باید لیست کالاها را پیگیری و مدیریت کنند از این نوع محسوب می شوند.

وبسایت ها و کاتالوگ های بر اساس وب این امکان را برای مشتریان فراهم می آورند که به آسانی به اطلاعات بروز شده ی محصولات دسترسی داشته باشند و آنها به سادگی سفارشات را در جای خود قرار دهند.

خبرنامه هایی که از طریق وبلاگ ها یا ایمیل منتشر می شوند به مردم کمک می کنند که به آسانی و به سرعت با هزاران نفر در تماس باشند. همه ی اینها استفاده از تکنولوژی بعنوان یک اهرم است.

نکات کلیدی

بکارگیری اهرم هنر و علم انجام کاری بیشتر با تلاش یکسان یا کمتر است. در سطحی ساده، اینکار موجب می شود که زمان آزاد شما بیشتر شود و روی کارهایی تمرکز کنید که بیشترین الویت را دارند. در سطحی پیچیده تر شما را در رسیدن به سطحی بسیار بالا یاری می رساند.

زمانی که پول و منابع خود را روی اهرم تکنولوژی، زمان، منابع و دانش(هم خودتان و هم دیگران) سرمایه گذاری می کنید دستورالعملی بی نظیر برای موفقیت دارید.

از چیزهای خود و دیگران برای تامین منافع تان بهره ببرید و مشاهده کنید که شما را به چه سطحی خواهد رساند.

به کارگیری اهرم در زندگی

  • آنالیز شخصی اس دبلیو او تی را کامل کنید. اینکار به شما کمک می کند که نقاط قوت خود را شناسایی کنید و دریابید که انجام کدام فعالیت با کمی کمک بیرونی برایتان سودمند است. پس از آن می توانید یک استراتژی اهرم با هدف بهینه سازی کارایی و اجرا ایجاد کنید.
  • در جستجوی مربی باشید که فهم و کاربرد اهرم را می داند و تجربیاتش را بیاموزید. این مثالی برای استفاده از اهرم به منظور یادگیری اهرم سازی است. بنابراین دوباره فاکتور تجربه مطرح می شود.
  • انتظارات شخصی خود را افزایش دهید. به اهداف فعلیتان نگاهی بیاندازید و از خود بپرسید که اگر از اهرم استفاده کنید این اهداف تا چه حد می توانند پیش روی کنند. اگر “باهوش عمل کنید” ممکن است بسیار فراتر از اهداف قبلیتان پیش روید.
  • از شبکه ای از افراد زبده در کنار خود بهره بگیرید. کسانی که مهارتها، دانش و خبرگی که شما ندارید را دارند. به دنبال فرصت های همکاری باشید و از مهارت های همه بعنوان اهرم استفاده کنید. با کار گروهی در مقایسه با کار انفرادی به موفقیت بیشتری دست می یابید.

موفق و وقت شناس باشید.

ترجمه شده توسط مدیریت سایت سیمینه

منبع: www.simineh.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *