تقویت تمرکز ذهن

– تمرکز خود را تقویت کنید

حفظ تمرکز در میان انبوه عوامل انحرافی :

تا به حال چند بار اتفاق افتاده است که شما پشت میز خود نشسته اید و تلاش کرده اید تا بر روی کار خود تمرکز کنید و فقط به این نتیجه رسیده اید که ذهن شما سرگردان و مشوش است. علی رغم آنکه بهترین نیات و اهداف را دارید، اما فقط نمی توانید تمرکز داشته باشید. همه ما در این شرایط آشنا و خسته کننده قرار داشته ایم و این چیزی است که حقیقتاً می تواند عملکرد شما را خدشه دار کند.

در این مقاله به بازبینی استراتژیهای لازم در بهبود حالت تمرکز شما و کاهش عوامل پرت کننده تمرکز می پردازیم.

شرایط محیطی:

شرایط کار شما نقش مهمی را در ایجاد تمرکز در شما بازی می کند. هر چه قدر که محیط کاری آرام و مطلوب شما باشد، ماندن در آنجا و تمرکز بر روی مسائل آسانتر است. در اینجا به چند ایده برای اصلاح محیط فیزیکی شما اشاره می کنیم:

۱) مطمئن باشید که احساس راحتی و آرامش می کنید.

در ابتدا مطمئن شوید که صندلی و میز شما در ارتفاع مناسبی برای انجام کار شما قرار دارند. اگر ارتفاع صندلی شما بسیار بلند است و ارتفاع میز شما بسیار پایین است، شما احساس آرامش نخواهید کرد، وسوسه می شوید تا از این حالت به عنوان بهانه ای برای فرار از کارتان استفاده کنید.

۲) جمع آوری تصاویر .

دیدن یک صحنه طبیعی یا تماشای برنامه حیات وحش می تواند به بهبود تمرکز شما کمک کند. اگر شما می توانید تصاویری را در محل کار خود جمع آوری کنید، صحنه ها و تصاویری را انتخاب کنید که از آنها لذت می برید. این کار به شما کمک می کند تا بر روی مسائل تمرکز کنید مخصوصا اگر بتوانید این تصاویر را بر روی میزتان مشاهده کنید.

۳) تا جائیکه می توانید عوامل پرت کننده حواس را کنار بگذارید.

گوش دادن به موسیقی می تواند در این راستا به شما کمک کند،اگر نوع موسیقی از نوع ابزاری باشد . برخی افراد از ماشینهای نویز در محل کار خود استفاده می کنند. این ماشینها یک نویز و یکنواختی همچون امواج دریا را ایجاد می کنند. این نویز پیش زمینه تاثیر دیگر صداها را از بین می برد و به شما کمک می کند تا تمرکز بهتری داشته باشید و عوامل پرت کننده حواس را از خود دور کنید.

۴) تغذیه 

از روش های تغذیه ای ساده زیر استفاده کنید:

نوشیدن آب: خیلی از ماها در مورد نوشیدن آب به هنگام فعالیت در محیط کارمان فکر نمی کنیم، در حالیکه موجب احساس خستگی ، کندی و حتی بیماری در ما می شود. زمانی که مغز ما مایعات کافی نداشته باشد نمی تواند بهترین عملکرد خود را داشته باشد. رساندن مایعات کافی به بدن یک روش ساده در بهبود تمرکز ما در طول روز می باشد.

۵) خوردن صبحانه 

روز خود را با خوردن یک صبحانه سالم شروع کنید. هنگامی که گرسنه باشید تمرکز حواس سخت تر می شود. بنابراین قبل از رفتن به سر کار یک وعده غذایی حسابی بخورید. می توانید با خوردن یک میان وعده سالم در محل کار خود، تمرکز بهتری داشته باشید. میوه های تازه و سبزیجات و بیسکوییت های سبوس دار بهترین انتخاب در میان وعده هستند.

۶) برخواستن و قدم زدن

آیا در طول روز پیاده روی کرده اید؟ اگر شما هم مانند اکثریت مردم باشید، احتمالا چنین کاری را انجام نداده اید. پژوهشها نشان می دهند که پیاده روی منظم به افزایش تمرکز حواس در طول روز کمک خواهد کرد.

– قالب ذهنی: عوامل ثابت پرت کننده حواس.

بهره وری پایین که با این عوامل درهم آمیخته اند، در محیط های کاری امروزه بسیار شایع هستند که پزشکان برای آن یک نام را انتخاب کرده اند: حالت نقص توجه یا ADT و می گویند که اکثر سازمانها از این موضوع رنج می برند.

 

در ذیل برخی دستورالعمل ها برای تمرکز ذهن شما ارائه شده اند:

۱٫ زمانی را صرف بررسی نگرانی ها و دغدغه هایتان کنید .

اکثر ما در ایجاد تمرکز در طول روز با مشکلاتی مواجه هستیم چرا که دائما در مورد مسائل مختلف دغدغه داریم. این مسائل می تواند نزدیک شدن ضرب الاجل یک پروژه باشد که هنوز آن را تمام نکرده ایم و یا مشکلاتی باشد که همکاران برای ما ایجاد کرده اند و یا حتی فقط انبوه کارهای انجام نشده پیش رو باشد.

اگر شما دغدغه های زیادی دارید که شما را منحرف می کنند ، آنها را یادداشت کنید. در نتیجه نیازی به آن نیست که آنها را در ذهن خود جا دهید و سپس زمانی را اختصاص دهید تا این مسائل را حل و فصل کنید… ( ادامه دارد)

با آرزوی موفقیت

ترجمه شده توسط مدیریت سایت

www.simineh.com

One comment

  • ظهیر

    آذر ۲, ۱۳۹۴ از ۶:۵۶ ب٫ظ

    خیلی عالی بود استفاده کردم

    پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − یک =


درباره ما

گروه آموزشی سیمینه که در سال ۱۳۸۷ به مدیریت محمد علیمحمدی تاسیس شده است، با هدف ارائه روش های مناسب برای :
۱٫ هدف گذاری و برنامه ریزی
۲٫ ارائه محصولات کاملا کاربردی
۳٫ ارائه مقالات مرتبط با موفقیت
۴٫ ارائه ویدئوهای رایگان
به شما کمک خواهند کرد تا در راه رسیدن به اهداف تان موفق شوید.


تماس باما
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه میتوانید از جدیدترین مقالات ، اخبار و محصولات سیمینه در ایمیل خود با خبر شوید


نماد الکترونیکی